Metų inžinierė (Slovėnija)

2022-09-08

Europoje tik maždaug ketvirtadalis mergaičių studijuoja gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos (MTIM) srityje, Slovėnijoje – tik kas trečia mergaitė. Kodėl mergaitės nesirenka inžinerijos karjeros? Kad galėtume sumažinti lyčių nelygybę gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos bei kompiuterių mokslų srityse, reikia pritraukti daugiau mergaičių, kurios studijuotų šias disciplinas. Metų inžinierė – tai kasmetinis renginys, kuris vyksta pastaruosius ketverius metus ir kuriame dalyvavo jau daugiau kaip 140 moterų.

"Metų inžinierė" - tai ne konkursas, o apdovanojimas, kuriuo siekiama įkvėpti jaunas merginas rinktis inžinieriaus profesiją. Apdovanojimu sprendžiama moterų inžinierių "nematomumo" visuomenėje problema. Jo tikslas - suteikti pavyzdį jaunoms mergaitėms ir pabrėžti Slovėnijos moterų inžinierių darbo pasiekimus bei indėlį į visuomenės gyvenimą.

Bendroji informacija ir pagrindinė veikla

Remiantis Europos Komisijos atliktos apklausos duomenimis, Slovėnijoje yra didžiausia iš visų Europos šalių gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos absolventų dalis. 22,5 vienam 1000 20–29 m. žmonių. Eurostato duomenimis, 2020 m. ES bus beveik 6,6 mln. moterų mokslininkių ir inžinierių (41 proc. visų mokslo ir inžinerijos srities darbuotojų). Moterų dalis gamybos sektoriuje siekia tik 22 proc., o 46 proc. jų yra paslaugų pramonėje. Moterų mokslininkių ir inžinierių dalis ES valstybėse narėse 2020 m. buvo labai skirtinga – nuo 52 proc. Lietuvoje iki 31 proc. Vengrijoje ir 37 proc. Slovėnijoje. 

Apdovanojimo laimėtoją iš 10 finalininkių, atstovaujančių Slovėnijos įmonėms, organizacijoms ir kitoms asociacijoms ar draugijoms, išrenka suburta suinteresuotųjų šalių grupė. Pagrindiniai kandidačių atrankos kriterijai - įvairovė: išsilavinimo, amžiaus, organizacijos ar darbdavio, darbo srities, ankstesnės išvaizdos ir profesinės krypties požiūriu.

Kodėl tai gera praktika? 

Šis kriterijus atskleidžia inžinerijos profesijos siūlomų įvairių karjeros galimybių potencialą ir tai, ką inžinierės gali pasiekti savo karjeroje.

"Mintis, kad inžinerija yra daugiausia vyriška profesija, vis labiau tolsta nuo tikrovės, o pasaulis taip pat kuriamas moterų inžinierių. Maža to, šiandien kiekviena inžinerinė profesija yra tinkama merginoms", - aiškina vienas iš atrankos organizatorių, žurnalo IRT3000 vyriausiasis redaktorius Darko Švetakas.

2021 metų inžinierės paskelbimo ceremonija vyko Prezidentūroje, ir ją globojo Slovėnijos Respublikos prezidentas Borutas Pahoras (Borut Pahor). Apdovanojimą inicijavo bendrovė "Siemens" Slovėnijoje, jį kartu organizuoja žurnalas "IRT3000" ir "Mediade", jis yra iniciatyvos "Būkime inžinieriais!" dalis.

Apie šią patirtį

Tikslinė auditorija
Skaitmeniniai įgūdžiai darbo rinkai
Skaitmeniniai įgūdžiai IRT specialistams
Skaitmeninė technologija, specializacija
Robotika
Mašininis mokymasis
Programinė įranga
Mobiliųjų programų kūrimas
Interneto svetainių kūrimas
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Išplėstiniai įgūdžiai
Skaitmeninis ekspertas
Geografinė taikymo sritis - šalis
Slovėnija
Industrija - švietimo ir mokymo sritis
Informacinės ir komunikacinės technologijos (IKT) (plačiosios programos)
Inžinerija ir inžinerinės profesijos (plačiosios programos)
Iniciatyvos rūšis
Nacionalinė
Finansavimo rūšis
Viešas
Organizacija