Europos Komisija paskelbė apie 1,3 mlrd. EUR vertės investicijas į skaitmeninius įgūdžius, dirbtinį intelektą ir kibernetinį saugumą.
Europos Komisija ką tik priėmė Skaitmeninės Europos programos (DIGITAL) 2025–2027 m. darbo programą, pagal kurią skaitmeniniams įgūdžiams, dirbtiniam intelektui ir kibernetiniam saugumui finansuoti skirta 1,3 mlrd. EUR. Šiomis istorinėmis finansavimo pastangomis siekiama paspartinti ypatingos svarbos skaitmeninių technologijų diegimą visame žemyne ir sustiprinti Europos technologinį suverenumą tuo metu, kai skaitmeninė transformacija yra kaip niekad svarbi.
Pagal darbo programą, kuri yra paskutinė pagal dabartinę 2021–2027 m. daugiametę finansinę programą, pagrindiniai projektai bus perkelti iš parengiamojo etapo į plataus masto diegimo etapą. Tarp pagrindinių jos prioritetų yra dirbtinio intelekto, debesijos ir duomenų diegimas ir įsisavinimas, kibernetinis atsparumas ir skaitmeniniai įgūdžiai, kurie yra labai svarbūs modernizuojant viešojo administravimo institucijas ir įgalinant įmones.
Pagrindiniai skaitmeninės ateities prioritetai
Iniciatyvos pagrindas – įvairios tikslinės investicijos, kuriomis siekiama:
- spartinti DI diegimą: Pagal Skaitmeninės Europos programą bus remiamos geresnės galimybės naudotis generatyvinėmis DI prietaikomis įvairiuose sektoriuose, įskaitant sveikatos priežiūrą ir pramoninę gamybą. Ji pagerins bandymų aplinką, pavyzdžiui, virtualiuosius pasaulius, sukurtus siekiant padėti atlikti patvirtinimus realiomis sąlygomis, ir sudarys sąlygas DI gamyklų iniciatyvai, kuria siekiama aprūpinti tiek privatųjį, tiek viešąjį sektorius pažangiausiais DI pajėgumais;
- didinti kibernetinį atsparumą. Reaguodama į didėjančią geopolitinę įtampą ir kintančias grėsmes kibernetiniam saugumui, ES ketina sukurti ES kibernetinio saugumo rezervą ir remti tokias platformas kaip Kibernetinio atsparumo aktobendra ataskaitų teikimo sistema. Šiomis priemonėmis siekiama apsaugoti ypatingos svarbos infrastruktūros objektus – nuo ligoninių iki povandeninių kabelių;
- plėtoti skaitmeninius įgūdžius ir inovacijas: stiprinamas Europos skaitmeninių inovacijų centrų (EDIH) tinklas, užtikrinant, kad MVĮ, vidutinės kapitalizacijos įmonėms ir viešosioms įstaigoms būtų teikiamos ekspertų rekomendacijos ir mokymai. Kartu bus steigiamos naujos akademijos besiformuojančiose srityse, pavyzdžiui, kvantinių technologijų, generatyvinio DI, puslaidininkių ir virtualiųjų aplinkų, siekiant patenkinti didėjančią aukšto lygio skaitmeninių įgūdžių paklausą;
- sukurti apdovanojimus pelniusią iniciatyvą „Tikslas – Žemė“, kuria siekiama sukurti skaitmeninį Žemės modelį, kuriuo būtų remiamas prisitaikymas prie klimato kaitos ir nelaimių rizikos valdymas. Finansavimas padės sukurti galingesnį modelį, kuriuo galės naudotis daugiau tyrėjų;
- plėtoti ES švietimo ir mokymo įstaigų skaitmeninių įgūdžių gebėjimus, siekiant padėti joms pritraukti ir ugdyti talentus, kartu stiprinant Europos darbo jėgos aukšto lygio kompetencijas;
- remti naujos ES skaitmeninės tapatybės dėklės struktūros ir Europos patikimumo užtikrinimo infrastruktūros įgyvendinimą, kartu skatinant ją priimti visose valstybėse narėse.
Naujoji Europos strateginių technologijų platforma (STEP) dar labiau paspartins inovacijas, suteikdama STEP ženklo kokybės ženklą perspektyviems projektams, padidindama jų galimybes užsitikrinti viešąjį ir privatųjį finansavimą.
Pasinaudojama skaitmeninės transformacijos palikimu
Šioje darbo programoje ne tik kalbama apie naujas iniciatyvas, bet ir konsoliduojami bei išplečiami ankstesniais etapais pradėti veiksmai. Pereinant prie tokių projektų kaip sektorių bendros duomenų erdvės ir skaitmeniniai dvyniai nuo planavimo iki diegimo etapo, programa siekiama užtikrinti ilgalaikį Europos skaitmeninės infrastruktūros tvarumą. Juo taip pat sustiprinami 2030 m. skaitmeninės politikos kelrodyje ir komunikate „Skaitmeninio dešimtmečio kelias“ išdėstyti politikos užmojai, sudarantys pagrindą Europos raidai žemyne, kuriame skaitmeninė kompetencija ir technologinis suverenumas yra tarpusavyje susiję.
Šios investicijos yra labai svarbios siekiant užtikrinti, kad Europa ir toliau pirmautų technologinių inovacijų srityje, kartu stiprinant mūsų skaitmeninę gynybą ir aprūpinant Europos darbo jėgą ateičiai reikalingais įgūdžiais. Darbo programoje nurodytomis priemonėmis tiesiogiai reaguojama į šiuolaikinius iššūkius, įskaitant sparčią generatyvinio DI raidą ir poreikį užtikrinti patikimą kibernetinį saugumą vis labiau tarpusavyje susijusiame pasaulyje.
Žvilgsnis į ateitį
Būsimi skaitmeniniai kvietimai teikti pasiūlymus, kurie turėtų prasidėti 2025 m. balandį, atvers duris įmonėms, viešojo administravimo institucijoms ir asocijuotosioms šalims (įskaitant ES valstybes nares, ELPA / EEE šalis ir kt.), kad jos galėtų pasinaudoti šiomis precedento neturinčiomis investicijomis. Europai tęsiant savo skaitmeninės transformacijos kelionę, šios iniciatyvos gali atlikti lemiamą vaidmenį kuriant atsparią, saugią ir novatorišką skaitmeninę ateitį.
Be to, Europos Komisija surengs informacinę dieną, kurios data bus patvirtinta ir kurioje bus pateikta daugiau įžvalgų apie būsimas finansavimo galimybes ir strateginius programos tikslus.
Išsamesnės informacijos apie finansavimo galimybes ir kvietimus teikti projektus suinteresuotieji subjektai raginami ieškoti ES finansavimo ir konkursų portale.