Įgūdžiai suteikia galių darbuotojams vykstant DI revoliucijai. Pirmosios CEDEFOP atlikto DI įgūdžių tyrimo išvados

Politikos apžvalgoje „Įgūdžiai įgalina darbuotojus dirbtinio intelekto revoliucijoje“ pateikiamos CEDEFOP atlikto dirbtinio intelekto įgūdžių tyrimo išvados, kuriose pabrėžiamas dirbtinio intelekto poveikis darbo rinkai, darbo vietoms ir įgūdžiams.

Pagrindinės temos ir teiginiai.

  • Dirbtinis intelektas kaip bendrosios paskirties technologija: dirbtinis intelektas keičia ekonomiką, darbo rinkas ir visuomenę, nes įvairiuose sektoriuose labai didėja dirbtinio intelekto įgūdžių paklausa.
  • Poveikis užimtumui: nors dirbtinis intelektas gali lemti tam tikrus darbo vietų pokyčius, dėl jo visų pirma keičiasi užduotys ir įgūdžiai, kuriamos naujos darbo vietos ir keičiamos darbo sąlygos. Generacinis DI gali atlikti neįprastas kognityvines užduotis, skirtingai nuo ankstesnių technologinių inovacijų.
  • ES DI aktas. ES priėmė DI aktą, kuriuo siekiama valdyti riziką ir stiprinti pasitikėjimą DI technologijomis, nustatant suderintas jų kūrimo ir naudojimo taisykles. Prieš diegiant didelės rizikos DI sistemas, joms bus taikomi griežti reikalavimai.
  • DI įgūdžiai ir raštingumas: tyrimas rodo, kad apie 28 proc. Europos darbuotojų savo darbo vietose naudoja dirbtinio intelekto priemones, o Vakarų Europos šalyse šis rodiklis yra didesnis. Tačiau esama didelio raštingumo DI srityje atotrūkio – 40–60 proc. darbuotojų prastai supranta DI technologijas ir jų poveikį.
  • Darbo automatizavimas ir pertvarkymas. Apie 15 proc. darbuotojų baiminasi, kad per ateinančius penkerius metus dėl dirbtinio intelekto bus prarasta darbo vietų, o Pietų ir Vidurio Europos šalyse tai kelia didesnį susirūpinimą. Dirbtinis intelektas taip pat didina užduočių efektyvumą ir daugeliui darbuotojų nustato naujas užduotis.
  • Politikos rekomendacijos: dokumente siūloma skatinti įtraukų raštingumą DI srityje, įgalinti socialinį dialogą darbo vietose, spręsti našumo paradoksą ir skatinti į žmogų orientuotą DI revoliuciją. Jame pabrėžiama, kad reikia kelti kvalifikaciją, persikvalifikuoti ir investuoti į raštingumą DI srityje, kad būtų skatinama naudinga DI transformacija.

Apklausoje pabrėžiama, kad svarbu parengti darbo jėgą dirbtiniu intelektu grindžiamai ateičiai, užtikrinant, kad būtų pasinaudota dirbtinio intelekto teikiama nauda ir kartu sušvelnintas galimas neigiamas jo poveikis.

Publication Details

Skaitmeninių įgūdžių lygis
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Skaitmeninė technologija, specializacija
Dirbtinis intelektas
Geografinė taikymo sritis - šalis
Europos sąjunga
Tikslinė auditorija
Skaitmeniniai įgūdžiai darbo rinkai
Industrija - švietimo ir mokymo sritis
Informacines ir komunikacines technologijos (IKT) apimančios tarpdalykinės programos ir kvalifikacijos
Iniciatyvos rūšis
Tarptautinė
Leidinio tipas
Informacinis lapas