Naujas specialistų rengimo modelis Lietuvos darbo rinkai (Fit4Jobs)

2022-05-25
Dalyviai projekto mokymuose

„Projektas „Pradėk IT karjerą“  – šešias Europos šalis apimantis projektas, kuriuo buvo siekiama  reaguoti į didelį  IT specialistų stygių visoje Europoje. Įvairiais duomenimis, Lietuvoje artimiausiu metu trūks ar jau dabar trūksta net kelių dešimčių tūkstančių informacinių technologijų specialistų, todėl šis projektas itin aktualus mūsų šaliai. Pritaikant Airijos pramonininkų iniciatyvą „FIT Ltd“, projekto dalyviams buvo padedama įgyti paklausių gebėjimų per trumpiausią laiką ir sėkmingai įsilieti į darbo rinką. Lietuvoje šio projekto partnerė asociacija „Langas į ateitį“ Lietuvoje 2015 m. kūrybiškai išbandė „FIT Ltd“ modelį bendradarbiaudama su Vilniaus teritorine darbo birža. 

Iš dalies Europos Komisijos finansuojamas projekto metu motyvuotiems 20–30 metų jaunuoliams buvo suteikta galimybė mokytis ir tobulinti informacinių bei ryšių technologijų (IRT) ir bendruosius darbui reikalingus gebėjimus. Intensyvius trijų mėnesių kursus lydėjo mokomoji praktika tikrose darbo vietose su galimybe įsidarbinti ten, kur labiausiai trūksta šios kvalifikacijos specialistų.

„Džiaugiuosi man tekusia galimybe baigti šiuos naudingus kursus. Teorinės paskaitos ir praktika juose buvo puikiai suderinti. Mokymai buvo gana intensyvūs, nuolat prisimindavome tai, ką išmokome vakar, tai leido nuolat atnaujinti įgytas žinias. Medžiagos pakartojimas padėjo šias žinias įtvirtinti“, – pasakojo projekto „Pradėk IT karjerą“ projekto dalyvė Viktorija.

Apie projektą iš mokslo draugų sužinojusi mergina džiaugėsi patekusi į naudingus kursus, už kuriuos jai, kaip ir kitiems projekto dalyviams, nereikėjo mokėti. Kursuose ji išmoko ir naudingų karjeros planavimo įgūdžių, kurie jai padėjo tvirtai jaustis darbo pokalbio metu. Atlikusi praktiką, mergina įsidarbino Nacionalinėje mokėjimų agentūroje prie Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos.

Paskaita

Asociacijos „Langas į ateitį“ vadovės teigimu, „Pradėk IT karjerą“ projekto mokymų programa parengta bendradarbiaujant su vietinės rinkos darbdaviais. Pastariesiems rūpi pritraukti talentingus asmenis ir juos įdarbinti. Atlikus jaunų žmonių apklausą, iš keturių galimų programų atrinktos trys bazinių žinių ir praktinių mokymų programos, kurių trukmė – 90–104 valandos.

Kaip ir kitose penkiose projekto šalyse, Lietuvoje projektas „Pradėk IT karjerą“ vyko 18 mėnesių. Mokymams buvo  atrinkta 40 motyvuotų jaunuolių. Mokymų pabaigoje jie savarankiškai atliko baigiamąsias vertinimo užduotis.

„Visi projekto dalyviai buvo pakviesti įmonių atlikti praktiką arba patys savo iniciatyva nesunkiai susirado jiems patrauklias praktikos vietas. Tai tik patvirtino mūsų projekto reikalingumą bei naudą abiem pusėms – tiek darbdaviui, tiek norinčiam įsidarbinti jaunuoliui. Manau, kad šis projektas yra puikus darbdavio ir užimtumu suinteresuotos organizacijos bendradarbiavimo pavyzdys. Tikiu, kad šis išbandytas  modelis gali būti pritaikytas Lietuvoje platesniu mastu“, – sakė L. Križinauskienė.

Nuo 2015 m. balandžio 13 d. iki gegužės 29 d. projekto dalyviai mokėsi pagal tris su darbdaviais suderintas informacinių technologijų programas:

  • JAVA programavimo pagrindai, 104 val.,
  • IS testavimo ir analizės pagrindai, 90 val. ir
  • Programavimo žiniatinklyje pagrindai, 100 val. 

Mokymus baigė 37 dalyviai (27 vaikinai, 10 merginų). IT mokymų lankomumas viršijo 90 proc., o testavimo grupėje siekė net 98 proc.

Paskaita

Visi projekto dalyviai mokėsi ir bendrųjų temų.

  • Pokyčiai, motyvacija ir santykiai šiuolaikinių technologijų amžiuje.
  • CV rengimas.
  • Kaip pasiruošti darbo pokalbiui ir kaip elgtis jo metu.
  • Karjeros pradžia ir planavimas.
  • Laiko ir darbų planavimas karjeros kelyje.

Po mokymų dalyviai atliko mokomąją praktiką įmonėse, – “Swedbank”, “Asseco Lietuva”, ATEA, SIS, “ProIT”, TEO, “Superum”, Lietuvos pašte, “ITree” ir kt.

Per mėnesį po mokymų pabaigos jau buvo įsidarbinę 19 dalyvių (JAVA – 8, programavimo žiniatinklyje – 7, testavimo grupės – 4 dalyviai).

Šio projekto iniciatorius ir koordinatorius buvo „FIT Ltd“, ne pelno organizacija, įsteigta 1999 metais Airijoje. „FIT“ yra pramonės vadovaujama iniciatyva, glaudžiai bendradarbiaujanti su vyriausybe ir darbdaviais, nacionalinėmis švietimo ir mokymo įstaigomis, vietos plėtros ir bendruomeninėmis organizacijomis. Daugiau nei 16.500 darbo ieškančių Airijos piliečių yra  baigę „FIT“ įgūdžių ugdymo programas ir per 12.000 jų sėkmingai integravosi  į darbo rinką. Europos Komisija mini „FIT“ kaip vieną efektyviausių įsidarbinimo iniciatyvų Europoje.

 

Apie šią patirtį

Tikslinė auditorija
Skaitmeniniai įgūdžiai darbo rinkai
Skaitmeniniai įgūdžiai IRT specialistams
Skaitmeninė technologija, specializacija
Programinė įranga
Mobiliųjų programų kūrimas
Interneto svetainių kūrimas
Skaitmeniniai įgūdžiai
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Tarpiniai įgūdžiai
Išplėstiniai įgūdžiai
Geografinė taikymo sritis - šalis
Europos sąjunga
Industrija - švietimo ir mokymo sritis
Programinės įrangos ir programų kūrimas ir analizė
Informacinės ir komunikacinės technologijos neklasifikuojami kitur
Iniciatyvos rūšis
ES institucijų
Finansavimo rūšis
Viešasis privatusis
Data
-