2022 m. birželio mėn. 53 jaunos moterys baigė Latvijos informacinių ir ryšių technologijų asociacijos (LIKTA) organizuojamą mokymo programą „Moterys4IT“, kurios metu 18–29 m. moterys, tuo metu nedirbusios ir nesimokančios (NEET), turėjo galimybę mokytis vieno iš aštuonių skaitmeninio darbo profilių ir gauti paramą karjeros raidai. Tai buvo trečiasis ir paskutinis projekto „Moterys4IT“ etapas, kuriame jaunos moterys galėjo mokytis, dalyvauti karjeros dienomis ir dalyvauti įgalinimo seminaruose, kad užmegztų karjerą skaitmeninėje srityje.
Mokymo programą „Moterys4IT Latvijoje“ LIKTA įgyvendina bendradarbiaudama su Valstybine užimtumo agentūra (SEA). Šiame etape dalyviai pradėjo mokymus kovo mėnesį ir per tris mėnesius įgijo teorinių ir praktinių žinių apie vieną iš trijų siūlomų darbo profilių. Populiariausias darbo profilis buvo informacinių sistemų testuotojas - 20 dalyvių, skaitmeninės žiniasklaidos specialisto profilis - 18 dalyvių ir projektų koordinatoriaus profilis - 14 dalyvių.
Mokymų ir projektinių veiklų įgyvendinimas internetu suteikė galimybę programoje dalyvauti moterims iš visos Latvijos, taip užtikrinant regioninę lygybę ir paramą. Pažymėtina, kad SEA karjeros konsultantai aktyviai dalyvavo informuojant dalyvius, o 67 proc. kursų absolvenčių buvo tiesiogiai SEA specialistų paskatinti teikti paraiškas dalyvauti mokymo programoje. Kita vertus, kaip pagrindinės priežastys, dėl kurių jaunos moterys teikė paraiškas dalyvauti projekte, buvo įvardytas noras įgyti naujų ir šiuolaikiškų įgūdžių ir galimybė pakeisti profesiją į IT.
Mokymosi metodas
Kad galėtų geriau pasirinkti studijų sritį ir darbo profilį, moterys, prieš pradėdamos mokytis, naudodamos specialiai joms pritaikytus testus, įvertino savo turimus skaitmeninius įgūdžius ir jų atitikimą skirtingiems darbo profiliams. Testus, kuriuos galima rasti skaitmeninėje platformoje, parengė LIKTA, vykdydama tarptautinę „Moterys4IT“ partnerystę. Šioje svetainėje pateikiami ne tik savęs vertinimo testai, bet ir infografikai bei kiekvieno darbo profilio aprašymai, kad kiekvienas susidomėjęs turėtų galimybę susipažinti su savo darbo pareigomis kiekviename darbo profilyje, kokius įgūdžius reikėtų valdyti ir kokiomis savybėmis pasižymėti. Atrinkus dalyves, jaunos moterys pradėjo trijų mėnesių mokymo programą pagal pasirinktą profilį.
Mokymo programos buvo parengtos bendradarbiaujant su pramonės ekspertais ir darbdaviais kartu su kitais tarptautiniais projekto partneriais. Kaip svarbų privalumą dalyvės įvardijo profesinę mokytojų patirtį ir galimybę pasidalyti naujausia praktine sektoriaus patirtimi. Dalyvės ypač atkreipė dėmesį į galimybę mokytis internetu ir iš bet kurios vietos: „Šiuolaikinis mokymo stilius parodė, kad vertingas yra ir mokymasis internetu. Tikrai išmokau, o ne tai, kad tiesiog kažką perskaičiau internete. Galėjau mokytis iš bet kur, o jei kažką iki galo supratau - pažiūrėti vaizdo įrašą". 77 proc. absolvenčių manė, kad mokymai pagerins jų karjeros perspektyvas ir padėtį darbo rinkoje, o 94 proc. absolvenčių rekomenduotų šią mokymo programą kitiems žmonėms.
Karjeros rėmimo veikla
Kartu su mokymu dalyviai turėjo galimybę gauti paramą, kad galėtų susirasti darbą baigę mokymą. Per visą mokymo laikotarpį dalyvės individualiai dirbo su mentoriumi, padėjusiu geriau pasirengti darbui, ir dalyvavo įgalinimo seminaruose, kuriuose pramonės specialistai pasidalijo savo patirtimi ir patarė jaunoms moterims siekti karjeros skaitmeniniame sektoriuje. Iš viso buvo surengti 9 mentorystės seminarai, kuriuose buvo nagrinėjamos įvairios su asmeniniu tobulėjimu ir karjeros raida susijusios temos, pavyzdžiui, informuotumas apie jų tikslus, skaitmeninė tapatybė, mokymosi visą gyvenimą galimybės, darbo paieškos strategijos, patarimai, kaip parengti gyvenimo aprašymą ir „LinkedIn“ profilį ir t. t. Įgalinimo seminarų dalyvės kaip vertingiausią seminarą įvardijo "Kaip pasiruošti darbo pokalbiui?", kuriame ne tik buvo pateikta praktinių patarimų ir metodų, bet ir įkvėpta įveikti baimes. Dalyvės nurodė, kad reguliarūs neformalūs susitikimai su kitomis dalyvėmis, mentoriais ir įkvepiančiais pranešėjais padėjo palaikyti motyvaciją studijų metu, skatino "išeiti iš komforto zonos" ir įkvėpė labiau rūpintis savo karjera. Dalyvės įvertino mentoriaus prieinamumą ir saugią aplinką, kurioje jie galėjo užduoti klausimus, taip pat bendruomenę ir naujus ryšius, užmegztus per mokymosi kursus. 90 proc. dalyvių taip pat rekomenduotų šiuos seminarus kitoms jaunoms moterims, norinčioms pradėti karjerą IT srityje.
Bendradarbiaujant su Valstybinės užimtumo agentūros pramonės specialistais ir karjeros konsultantais buvo surengti įgalinimo seminarai. Dalyvės atkreipė dėmesį į šiuos pagrindinius praktinių įgalėjimo seminarų privalumus:
- „Įgijau daugiau žinių apie tai, kaip geriau pasirinkti mano karjerą.“
- „Geriau suprantu darbo paieškos strategijas.“
- „Jaučiuosi labiau užtikrinta dėl savo tikslų ir jų įgyvendinimo būdų.“
- „Geriau suprantu savo stipriąsias ir silpnąsias puses.“
- „Įgijau geresnį supratimą apie šiandienos darbo rinkos galimybes ir iššūkius.“
- „Praktiniai seminarai suteikė man galimybę dirbti kartu su kitomis jaunomis moterimis saugioje aplinkoje.“
Dalyvės taip pat turėjo galimybę dalyvauti profesinės veiklos informacijos dienose, organizuojamose bendradarbiaujant su pramonės įmonėmis ir suteikiant joms galimybę sužinoti apie kasdienį pasirinktos profesijos gyvenimą. Profesinės veiklos informacinės dienos vyko internetu ir jose iš viso dalyvavo daugiau kaip 50 merginų, norinčių sužinoti apie kasdienį gyvenimą, užduotis, privalumus ir trūkumus, darbo užmokestį, augimo galimybes ir iššūkius darbo vietoje. Karjeros informacinėse dienose dalyvavo SIA TestDevLab, If P&C Insurance, Liepaja savivaldybės švietimo departamento mokslo ir švietimo inovacijų centro (ZIIC), Latvijos investicijų ir plėtros agentūros, SIA Tet, SIA TVNET Grupa ir Latvijos informacinių ir ryšių technologijų asociacijos (LIKTA) atstovai.
Siekiant skatinti jaunų moterų dalyvavimą skaitmeniniuose darbuose, pagal projektą buvo sukurtos kelios priemonės, kuriomis taip pat gali naudotis plačioji visuomenė projekto svetainėje.
- Aštuoni skaitmeninių darbo vietų profiliai.
- Profiliavimo priemonė. Žinių ir įgūdžių vertinimo testai.
- Mokymo veiksmų planai.
- Užimtumo priemonių rinkinys.
Užimtumo priemonių rinkinys skirtas tiek jaunimui, kuris nori pradėti karjerą IT sektoriuje ir skaitmeniniame sektoriuje, tiek įmonėms ir institucijoms, norinčioms įdarbinti tokį jaunimą.
Užimtumo priemonių rinkinį galima rasti čia.
Projektas „Moterys4IT“ (Nr. 2017–1–094) nuo 2019 m. įgyvendinamas devyniose Europos šalyse, o Latvijoje mokymai vyko penkiose skaitmeninio profilio srityse: informacinių sistemų testuotojas, duomenų analitikas, skaitmeninės žiniasklaidos specialistas, duomenų apsaugos specialistas ir projekto koordinatorius. Latvijos mokymo programą baigė 177 jaunos moterys. Dalyvių apklausa rodo, kad daugiau kaip 75 proc. besimokančių asmenų pradėjo dirbti skaitmeniniu būdu tiek IT, tiek ne IT sektoriuose po to, kai baigė dalyvauti programoje.
Mokymo ir orientavimo veikla Latvijoje organizuojama pagal Tarptautinės partnerystės projektą „Moterys4IT“.