Europos Komisija paskelbė, kad pagal Skaitmeninės Europos programos (DIGITAL) 2025–2027 m. darbo programą pradeda veikti keturios pažangiausios sektorių skaitmeninių įgūdžių akademijos, kurių tikslas – spręsti kritinio specialistų trūkumo problemą pagrindinėse skaitmeninėse srityse. Iniciatyva siekiama stiprinti ES technologinį suverenumą ir inovacijų pajėgumus teikiant specializuotą švietimą ir mokymą kvantinių technologijų, dirbtinio intelekto (DI), puslaidininkių ir virtualiųjų aplinkų srityse.
Specialistų ir mokymo susiejimas Skaitmeninių įgūdžių ir užimtumo informavimo sistemoje
Ši iniciatyva pasitelkia Skaitmeninių įgūdžių ir užimtumo informavimo sistemą (DSJP). Kiekvienai akademijai bus skirtas atskiras puslapis šios sistemos svetainėje, kuris pasitarnaus kaip vieno langelio principu veikiantis centras visoms susijusioms švietimo, mokymo ir finansavimo galimybėms, renginiams ir bendruomenės kūrimo veiklai. Šie puslapiai padidins matomumą ir prieinamumą besimokantiesiems, pedagogams ir pramonės suinteresuotiesiems asmenims visoje Europoje.
Kiekviena akademija veiks kaip kertinis akmuo savo sektoriuje, nustatant įgūdžių spragas, rengiant modulines ir naujausias mokymo programas ir plečiant sėkmingas iniciatyvas. Akademijos, užmegzdamos strategines partnerystes su akademine bendruomene, pramone ir viešosiomis institucijomis, spręs skaitmeninių įgūdžių pasiūlos ir paklausos klausimus ir kartu veiks kaip galingas skaitmeninės karjeros, ypač tarp moterų, skatinimo katalizatorius.
Daugiakryptis požiūris į skaitmeninį mokymą
Akademijos remiasi trimis pagrindiniais ramsčiais.
Žinios, švietimas ir mokymas
Bendradarbiaudamos su akademine bendruomene, mokymo paslaugų teikėjais, mokslinių tyrimų institucijomis ir pramonės partneriais, akademijos parengs ir pristatys aukštojo mokslo programas ir modulinius mokymo kursus. Šios iniciatyvos bus skirtos įvairiai auditorijai, įskaitant pirmosios, antrosios ir trečiosios pakopos studentus, taip pat specialistus, MVĮ, startuolius ir viešojo sektoriaus darbuotojus. Pagrindinis mokymo bruožas bus jo lankstumas – nuo aukštojo mokslo programų su Europos kreditų perkėlimo ir kaupimo sistemos (ECTS) pripažinimu iki mikrokredencialų pasiūlymų – ir į jį bus įtraukta patirtis, pavyzdžiui, stažuotės ir praktika laboratorijose.
Ekosistemos kūrimas
Be formaliojo švietimo, akademijos atliks katalizatoriaus vaidmenį kuriant tvirtas sektorių ekosistemas. Jais siekiama skatinti karjerą šiose aukštųjų technologijų srityse didinant skaitmeninių įgūdžių ugdymo matomumą ir skatinant pramonės partnerystes. Ypatingas dėmesys skiriamas moterų dalyvavimo didinimui ir galimybių, įskaitant stipendijas ir grįžimo programas, kūrimui, siekiant pritraukti ir išlaikyti įvairius specialistus. Taip pat skatinamas tarptautinis bendradarbiavimas, kad būtų galima pasinaudoti pasauline patirtimi ir toliau stiprinti ekosistemą.
Pažangos vertinimas
Siekiant užtikrinti, kad pastangos būtų suderintos su kintančiais skaitmeninės darbo rinkos poreikiais, kiekviena akademija įgyvendins pažangos stebėjimo metodikas. Tai apima pagrindinių rodiklių nustatymą ir stebėseną, mokymo programų pritaikymą atsižvelgiant į rinkos pokyčius ir nustatytų ES vertinimo sistemų panaudojimą.
Konkretiems sektoriams skirtos akademijos
Remiantis bendra strategine programa, akademijų paskirtis – spręsti konkrečius uždavinius ir išnaudoti galimybes kiekvienoje skaitmeninėje srityje. Derindamos specialiai pritaikytą švietimo pasiūlą ir dinamišką ekosisteminį požiūrį, šios konkretiems sektoriams skirtos akademijos turėtų skatinti inovacijas ir puoselėti gilų specializuotų talentų rezervą, peržengiantį kritines technologines ribas.
Kvantinių skaitmeninių įgūdžių akademija
Ši akademija bus pagrindinis tarpdisciplininių kvantinių technologijų mokymo centras. Ji pasiūlys pritaikytus vadovėlius, praktinę veiklą ir vasaros mokyklas, kad specialistai iš nekvantinių sluoksnių turėtų įgūdžių, reikalingų kvantinės kompiuterijos, komunikacijos, modeliavimo ir jutimo pramoninėms taikomosioms programoms. Ja siekiama panaikinti atotrūkį tarp tradicinių disciplinų ir kvantinių technologijų. Akademijos pastangomis bus grindžiamas ES užmojis pirmauti pasaulyje kvantinių technologijų srityje.
DI įgūdžių akademija
Dirbtinio intelekto įgūdžių akademija bus vieno langelio principu veikianti įstaiga, kurioje bus rengiamos švietimo ir mokymo programos dviejose pagrindinėse prioritetinėse srityse:
- DI, visų pirma GenAI, įsisavinimo ir diegimo pagrindiniuose ekonomikos sektoriuose įgūdžiai;
- Įgūdžiai, susiję su DI modelių kūrimu ir diegimu DI gamyklose.
Akademija suteiks galimybę bakalauro, magistrantūros ir antrosios pakopos studentams, taip pat dabartiniams ir būsimiems sektorių ir IRT specialistams MVĮ, startuoliuose ir viešajame sektoriuje, turintiems pagrindinių ir aukšto lygio įgūdžių kurti, diegti ir taikyti DI modelius ir taikomąsias programas savo srityje.
DI įgūdžių akademijai įgyvendinti bus atrinkti du projektai. Pirmajame kvietime bus aptarti elementai, susiję su dirbtinio intelekto ir GenAI diegimu ir diegimu. Metų pabaigoje bus paskelbtas dar vienas kvietimas teikti paraiškas, skirtas specialiems įgūdžiams, reikalingiems dirbtinio intelekto modeliams kurti dirbtinio intelekto gamyklų infrastruktūroje, ugdyti. Įgyvendinant abu projektus bus glaudžiai bendradarbiaujama siekiant užtikrinti suderintą švietimo ir mokymo pasiūlą.
Lustų įgūdžių akademija
Numatoma, kad puslaidininkių sektoriui iki 2030 m. reikės daugiau kaip 200 000 papildomų darbuotojų, todėl Lustų įgūdžių akademija daugiausia dėmesio skirs puslaidininkių vertės kūrimo grandinės stiprinimui. Ji parengs tiek bakalauro, tiek magistro lygmens mokymo programas, kuriose daugiausia dėmesio bus skiriama mikroelektronikai, fotonikai ir lustų gamybai. Be to, ji sukurs modulinius trumpalaikius kursus dabartiniams specialistams ir rems iniciatyvas, kuriomis siekiama sustiprinti mokymo patirtį šiame svarbiame sektoriuje.
Virtualiųjų pasaulių įgūdžių akademija
kadangi virtualiuosiuose pasauliuose susilieja skaitmeninė ir fizinė realybė; šioje akademijoje bus atsižvelgiama į besivystančios pramonės mokymo poreikius: Visi technologiniai virtualiųjų pasaulių blokai. Jos tarpdisciplininis požiūris apima tokias technologijas kaip išplėstinė realybė, 3D grafika, blokų grandinė, kompiuterinė vizija ir dar daugiau, kartu su papildomomis sritimis, tokiomis kaip teisė, etika ir dizainas. Akademija rengs specializuotus mokymus sektoriaus specialistams – nuo sveikatos priežiūros iki kultūros pramonės, taip pat pagrindinius kursus, kad piliečiai įgytų žinių apie virtualiojo pasaulio technologijas.
Jau paskelbtas pirmasis kvietimas teikti paraiškas dėl akademijų
Kvietimas įsteigti tris sektorines skaitmeninių įgūdžių akademijas (kvantinę, dirbtinio intelekto, virtualiųjų pasaulių) oficialiai paskelbtas ES finansavimo ir konkursų portale, kurį galima teikti nuo balandžio 15 d. Kvietimą teikti paraiškas dėl Lustų įgūdžių akademijos planuojama paskelbti 2027 m. Suinteresuotieji subjektai raginami teikti paraiškas dėl finansavimo, kuriuo būtų remiamas šių pavyzdinių mokymo iniciatyvų plėtojimas. Siekiant padėti potencialiems pareiškėjams, gegužės 16 d. bus surengta informacinė diena. Šis renginys suteiks vertingų įžvalgų apie kvietimą teikti paraiškas ir suteiks dalyviams galimybę užduoti klausimus ir gauti išsamių rekomendacijų dėl paraiškų teikimo proceso.