Vaikai, pamokos skaidrė

Projekto „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ tikslas – stiprinti medijų raštingumą, ypač kritinį mąstymą, suteikiant aktyviems vietos bendruomenių atstovams žinių ir priemonių, kaip to mokyti kitus savo bendruomenės narius.

Projekte ypač daug dėmesio skiriama mokyklų bibliotekininkams, kurie, organizuodami informacijos bei medijų raštingumo švietimo renginius ir pasiekdami platesnę mokyklos bendruomenę, galėtų naudotis projekto metu sukurtais ištekliais ir perduoti kritinio mąstymo žinias bei įgūdžius mokytojams, mokiniams ir jų tėvams. Dalyvaudami projekto veikloje jie ne tik sustiprina savo įgūdžius, bet ir tampa stipriu žinių daugikliu savo bendruomenėse.

Įgyvendintos veiklos ir rezultatai

  • Atliktas mokyklų bibliotekų darbuotojų tyrimas, siekiant išsiaiškinti konkrečius tikslinės grupės poreikius. Tyrimo rezultatai.
  • Apsibrėžus didaktinius, techninius bei kokybės reikalavimus, parengti mokomieji ištekliai (metodika, skaidrės, skaitiniai ir pan.). Jie išbandyti bandomųjų mokymų metu (daugiau nei 50 dalyvių), papildyti atsižvelgiant į dalyvių vertinimus ir skelbiami https://medijos.epilietis.eu.
  • Mokymo medžiaga pristatyta 339 mokyklų ir viešųjų bibliotekų darbuotojams, dalyvavusiems 10 internetinių seminarų cikle.
  • Mokyklų ir viešųjų bibliotekų darbuotojams skirtame 2024 m. sausio 20 d. – vasario 29 d. vykusiame konkurse „Kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ dalyvavo 126 mokyklų ir viešųjų bibliotekų darbuotojai, kurie jo metu suorganizavo net 419 edukacinių renginių 7686 mokiniams!

Projekto veiklos buvo vykdomos 2022-2024 m. 
Projektą įgyvendino dvi asociacijos iš Lietuvos, dalyvaujančios kuriant žinių visuomenę šalyje: asociacija „Langas į ateitį“ bei asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“. Projekto socialinis partneris – Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija.

Projektą finansavo Europos žiniasklaidos ir informacijos fondas (EMIF).

Parengta pamokų medžiaga

Parengti mokytojams bei mokyklų bibliotekų darbuotojams skirti pamokų planai, metodika bei pateiktys, kuriuos galima parsisiųsti ir kūrybiškai naudoti savo rengiamose pamokose. Papildomai pateikiami interaktyvūs mokymo objektai, kuriuos mokytojas gali naudoti pamokoms paįvairinti. Dar siūlomi penki pačių mokinių sukurti filmukai įvairiomis medijų raštingumo temomis.

Saugus elgesys internete

https://medijos.epilietis.eu/mokymo-programos/saugus-elgesys-socialiniuose-tinkluose/

Šių pamokų tikslas yra padėti pradinių ir vidurinių klasių vaikams formuoti tinkamo saugaus elgesio internete nuostatas, suprasti, kodėl svarbu saugoti ir niekam neatskleisti asmeninę ir privačią informaciją, kokios grėsmės gali iškilti neatsargiai elgiantis internete, kaip šias grėsmes pažinti, kaip jų išvengti ir kur prireikus kreiptis pagalbos. Pamokose atsižvelgiama į vaikų amžiui būdingas veiklas bei interesus internete: žaidimus pradinių klasių, ir dalyvavimą socialiniuose tinkluose vidurinių klasių mokiniams.

Skirta 1-4 ir 5-8 klasėms.

 

Asmens duomenų apsauga ir privatumas

https://medijos.epilietis.eu/mokymo-programos/asmens-duomenu-apsauga-ir-privatumas/

Vaikai iš prigimties linkę dalytis informacija su kitais, nori būti labiau matomi, susipažinti su daugiau žmonių, būti įvertinti. Informacinės technologijos suteikia jiems plačias bendravimo ir pramogavimo galimybes, kuriomis naudotis reikia sumaniai ir atsakingai, kad nebūtų atskleisti privatūs duomenys ir taip sukelta grėsmė vaikams ir jų artimiesiems.

Šios pamokos tikslas yra padėti jaunesniojo ir vidurinio mokyklinio amžiaus vaikams suprasti, kas yra asmeninė ir privati informacija, kokia informacija galima dalintis, o kokia ne, kokios dėl to gali kilti grėsmės, ir kad jie niekada neturėtų skelbti privačios informacijos internete.

Vidurinio mokyklinio amžiaus mokiniams papildomai įtraukiama socialinių tinklų tematika.

Skirta 1-4 ir 5-8 klasėms.

 

Kaip atpažinti dezinformaciją

https://medijos.epilietis.eu/mokymo-programos/kaip-atpazinti-dezinformacija/

Šių pamokos tikslas – ugdyti mokinių kritinį mąstymą: supažindinti mokinius su dezinformacijos problema, paaiškinti jos metodus ir požymius, kurie padėtų ją atpažinti ir tinkamai įvertinti. Siekiama įtvirtinti mokinių elgesio modelį, kai gauta informacija kritiškai vertinama, atsižvelgiama į jos šaltinių patikimumą, kontekstą, išraiškos formą, ji palyginama su kitų šaltinių informacija bei mokslo žiniomis.

Skirta 5-8 ir 9-12 klasėms.

 

Kaip atpažinti socialinę inžineriją

https://medijos.epilietis.eu/mokymo-programos/kaip-atpazinti-socialine-inzinerija/

Pamokos tikslas – ugdyti mokinių kritinį mąstymą ir atsparumą socialinei inžinerijai: priminti mokiniams apie asmeninės informacijos saugos ir atsargumo internete svarbą, supažindinti su įvairiais socialinės inžinerijos pavyzdžiais, požymiais, paaiškinti galimą žalą ir pasekmes. Svarbu įtvirtinti tinkamą mokinių elgesio modelį, kai gaunama informacija kritiškai vertinama, atsižvelgiama į jos patikimumą, kontekstą, išraiškos formą, o įtarimus keliančiais atvejais ar patyrus žalą – kreipiamasi į tėvus ar patikimus suaugusiuosius.

 

Etiškas elgesys socialiniuose tinkluose

https://medijos.epilietis.eu/mokymo-programos/etiskas-elgesys-socialiniuose-tinkluose/

Ši pamoka skirta supažindinti mokinius su etišku ir atsakingu elgesiu socialiniuose tinkluose ir autorių teisių svarba, taip pat suteikti žinias ir praktinius įgūdžius, kaip tinkamai ir saugiai naudotis internetu, išvengiant potencialių pavojų, kurie gali kilti dėl neapgalvoto elgesio.

Mokiniai turėtų suvokti, kad jų veiksmai internete turi pasekmių realiame gyvenime. Nukentėti galima ne tik atskleidus asmeninę ir privačią informaciją, bet skelbiant įžeidžiamas žinutes, kurstant patyčias, pažeidžiant autorių teisių apsaugos ir kitus įstatymus.

Mokiniai turėtų žinoti, kad didžioji dalis interneto turinio, nors ir laisvai prieinama, nėra laisvai platinama.  Tik turinio autorius ar savininkas gali duoti sutikimą jį platinti ar naudoti pakartotinai.

Mokiniai turi suprasti, kad internetas yra ne tik išteklius, bet ir priemonė, kuris gali turėti įtakos jų požiūriams, nuomonei ir gyvenimo būdui. Jie turi mokėti kritiškai vertinti tai, ką jie mato ir skaito internete.

Skirta 5-8 ir 9-12 klasėms.

 

Skaitmeninė veikla

https://medijos.epilietis.eu/mokymo-programos/skaitmenine-veikla/

Ši pamoka skirta supažindinti mokinius su įvairiomis skaitmeninės kūrybos bei saviraiškos internete rūšimis, jų etiniais aspektais, išmokyti kritiškai vertinti nuomonių formuotojų bei tinklaraštininkų skelbiamą informaciją, padėti atpažinti paslėptą reklamą bei bandymus manipuliuoti žmonių nuomone ar daryti poveikį sprendimams.

Skirta 5-8 ir 9-12 klasėms.

 

Kviečiame naudotis!

About this practice

Target audience
Digital skills in education.
Digital technology / specialisation
Digital skills
Digital skill level
Basic
Intermediate
Geographic scope
Lietuva
Industry - field of education and training
Education not elsewhere classified
Inter-disciplinary programmes and qualifications involving social sciences, journalism and information
Inter-disciplinary programmes and qualifications involving Information and Communication Technologies (ICTs)
Type of initiative
International initiative
Type of funding
Public-Private
Date
-