Spalio 27 d. Kauno valstybiniame muzikiniame teatre jau 14-ąjį kartą buvo pristatyti ir įvertinti didžiausią vertę žmogui, kraštui, valstybei duodantys ES fondų lėšomis finansuojami projektai. Laimėtojų titulą pelniusius projektus išrinko ekspertų komisija, jų vykdytojams buvo įteiktos specialios statulėlės. Geriausių ES investicijų projektų apdovanojimus „Europos burės“ organizavo Finansų ministerija.

Šiųmetis renginio šūkis – „Kelias į laisvę“, apie ją bei kartu su ja atėjusius iššūkius užsiminė ir įžanginę kalbą skyrusi finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė.

„Kai prieš daugiau nei 30 metų pradėjome nepriklausomos valstybės kelią, turėjome labai mažai galimybių investuoti į žmogų, sveikatą, verslą, aplinką, buvome nekonkurencingi, neturėjome reikiamos infrastruktūros. Ir čia mums svariai padėjo Europos Sąjunga. Dabar Lietuva yra stipresnė, savarankiška, atvira, pasaulietiška ir demokratiška valstybė, kurios klestėjimo pagrindas esame mes – piliečiai“, – sakė viceministrė.

Anot viceministrės, šiandienos iššūkių kontekste džiugina matyti šių metų konkurso nominantus: jie „tarsi laivo burės rodo kryptį, kur investuotos lėšos kuria didžiausią pridėtinę vertę Lietuvai ir jos žmonėms“.

Vakarinės apdovanojimų dalies metu statulėlės buvo įteiktos geriausiems ES investicijų Lietuvoje projektų vykdytojams 7-iose konkurso kategorijose: Už inovatyviausius sprendimus, Už darnios aplinkos kūrimą, Už investicijas į ateities mokyklą, Už efektyvumą medicinoje, Už investicijas į žmogų, Už bendruomeniškumo kūrimą, Už įdomiausius smulkiojo verslo projektus. Paraiškas įvertino ir nugalėtojus skirtingose kategorijose išrinko iš skirtingų sričių ekspertų ir žinomų visuomenės, žiniasklaidos bei akademinio pasaulio atstovų sudaryta vertinimo komisija.

„Europos burės 2022“  laimėtojai

Už inovatyviausius sprendimus. „Delta Biosciences“ įgyvendintas projektas, kurio metu sukurta naujos kartos integruota biotechnologinė tyrimų platforma žymiai spartesniam vaistų kūrimui. Tai – itin inovatyvus ir tarpdisciplininis farmacinio MTEPI procesas, leidžiantis šimtą kartų sparčiau patikrinti milijonus cheminių vaistų-kandidatų, efektyviau optimizuoti didžiausią potencialą turinčias medicinines molekules bei anksčiau atvesti geriausius kandidatus į ikiklinikinius tyrimus.

Už darnios aplinkos kūrimą. UAB „Elektrinio transporto sistemos“ įgyvendinamo projekto „Elektrinio miesto transporto kūrimo laboratorijos įrengimas, modulinio elektrinio miesto autobuso prototipo sukūrimas ir bandomosios partijos gamyba“ tikslas – sukurti modulinio elektrinio miesto autobuso prototipą ir pagaminti modulinio elektrinio miesto autobuso bandomosios partijos gaminį. Projektas skirtas sukurti ir komercializuoti lietuvišką elektrinį, lengviausią rinkoje pagal svorį autobusą DANCER.

Už investicijas į ateities mokyklą. Projektas „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ padėjo 690 Lietuvos mokyklų aprūpinti gamtos mokslų, technologijų dalyko priemonėmis (STEAM), skirtomis 1–8 kl. mokinių ugdymui. Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centras kartu su partneriais įkūrė 7 regioninius STEAM centrus, buvo įrengtos modernios laboratorijos, organizuoti laboratorijose dirbančių metodininkų mokymai.

Už efektyvumą medicinoje. VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute vykdomas projektas, skirtas įvairių žmogaus genetinių ligų gydymui, pasitelkiant genų terapiją. Projektas pristatė dvigrandžių DNR trūkių nustatymo metodą, skirtą geriausio (efektyviausio, tiksliausio ir saugiausio) CRISPR-Cas9 nukleazės varianto parinkimui.

Už bendruomeniškumo kūrimą. VšĮ „Namai visiems“ įgyvendinamas projektas „Senyvo amžiaus asmenų socialinės atskirties mažinimas organizuojant užimtumą dienos centre“. Projektu siekiama pagerinti senjorų sveikatą, gerovę, sujungiant juos su projekto metu teikiamomis paslaugomis ir užsiėmimais, bei kurti ryšį su kitais žmonėmis. Tokiu būdu projektas sprendžia kompleksines fizinės sveikatos, psichologines ir socialines problemas.

Už įdomiausius smulkiojo verslo projektus. „MB Dok Inovacija“ vykdomas projektas, kurio metu sukurtas išmanusis įrenginys padeda spręsti vairuotojų ir transporto priemonių apsaugos nuo susidūrimo su laukiniais gyvūnais problemą. Inovatyvus Lietuvos mokslininkų sukurtas MTEP rezultatas – savarankiškas išmaniųjų technologijų įrenginys, montuojamas ant esamų kelio stulpelių, kuris skirtas vairuotojų ir gyvūnų apsaugai nuo laukinių gyvūnų išbėgimo į kelią. Priemonė padeda efektyviai mažinti autotransporto ir laukinių gyvūnų susidūrimus tiek magistraliniuose, tiek regioniniuose ar krašto keliuose. Išmanioji sistema gali identifikuoti įvairaus dydžio gyvūnus, registruodama prietaiso suveikimo atvejus, kaupdama ir perduodama duomenis apie registruotus objektus, registravimo laiką, dažnumą. Duomenys perduodami Lietuvos Kelių direkcijai įvertinant kelių ruožų saugumą ir aplinkosaugos institucijoms, siekiant įvertinti žvėrių judėjimą, kertant kelius.

Už investicijas į žmogų. „Mindletic“ – pandemijos metu užgimęs emocinis sporto klubas, siūlantis darbuotojams vietą, kurioje jie gali identifikuoti savo emocinę būklę ir pamankštinti savo protą. Darbuotojai savo emocijas gali identifikuoti ir atsižvelgdami į tai, kas atitinka jų energijos lygį, ir tai, kas jiems kelia malonumą. Remdamasi surinktais anoniminiais duomenimis, „Mindletic“ komanda bando prognozuoti emocinį balansą ir apsaugoti jį nuo pablogėjimo ateityje.

Daugiau apie apdovanojimų renginį skaitykite čia.

 

News details

Author
Finansų ministerija
Digital technology / specialisation
Software
Digital skills
Digital skill level
Basic
Intermediate
Advanced
Digital expert
Type of initiative
National initiative