Skaimeninės savaitės logo

Kviečiame viešųjų ir mokyklų bibliotekų darbuotojus, mokytojus ir visus ugdymo specialistus pasinaudoti projekto „Prisijungusi Lietuva“ įgyvendintų veiklų gerosios patirties medžiaga, kuri skirta gyventojų skaitmeninių kompetencijų ir įgūdžių tobulinimui.

„Skaitmeninė savaitė“ (angl. ALL DIGITAL Week) yra viena iš svarbiausių nuo 2010 metų vykstančių Europos informuotumo didinimo kampanijų, skatinančių ugdyti visų Europos šalių gyventojų skaitmeninį raštingumą. Skaitmeninės savaitės renginiai vyksta 36 šalių skaitmeninių kompetencijų centruose, bibliotekose, mokyklose, bendruomenių centruose ir sutelkia didelį būrį partnerių. Kiekvienais metais skaičiuoklė suskaičiuoja per 100 tūkst. šios akcijos renginių dalyvių.

Kodėl reikia skaitmeninės savaitės?

43 proc. ES gyventojų skaitmeninių įgūdžių lygis nepakankamas*;
35 proc. ES darbo jėgos stokoja pagrindinių skaitmeninių įgūdžių;
13 proc. ES gyventojų nesinaudoja internetu;
29 proc. nėra įsitikinę, kad gali atpažinti dezinformaciją;
72 proc. tiki, kad robotai atims jų darbo vietas.

* - Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės rodiklių (DESI) ataskaitaMelagienų ir dezinformacijos internete ataskaita, Požiūrio į skaitmeninimo ir automatizavimo įtaką kasdieniam gyvenimui apklausos rezultatai.

„Skaitmeninė savaitė“ organizuojama kiekvienų metų paskutinę kovo savaitę. Jos tikslas –padėti gyventojams sužinoti daugiau apie IRT galimybes ir paskatinti juos ugdytis įgūdžius, reikalingus visapusiškam dalyvavimui skaitmeninėje visuomenėje.

Įprastai „Skaitmeninės savaitės“ tematika apima šias sritis:

  • medijų raštingumas,
  • kritinio mąstymo ugdymas,
  • skaitmeninis raštingumas,
  • saugus elgesys internete,
  • skatinimas tobulinti įgūdžius, reikalingus naujoms skaitmeninėms darbo vietoms.

2019 - 2021 m. „Skaitmeninės savaitės“ renginius Lietuvoje organizavo projektas „Prisijungusi Lietuva“.

2019 m. akcijos veiklas surengė 527 bibliotekos (centrinės bibliotekos ir jų filialai), o jose dalyvavo 9928 bibliotekų lankytojai.

2020 m. karantinas privertė renginius iš bibliotekų perkelti į skaitmeninę erdvę, tačiau tai turėjo ir privalumų, mat internetu tiesiogiai transliuojamas diskusijas galėjo stebėti kur kas daugiau žmonių iš visų Lietuvos kampelių. Savaitės veiklose internetu dalyvavo beveik 9 tūkst. žmonių: daugiau kaip 3 tūkst. stebėjo vaizdo seminarus ir paskaitas, daugiau kaip 5 tūkst. prisijungė prie įvairių interaktyvių veiklų projekto svetainėje www.prisijungusi.lt. Prie akcijos nuotoliniu būdu prisijungė 187 Lietuvos viešosios bibliotekos ir jų filialai. Vien diskusija „Kritiškai (ne) mąstau“, kuri buvo skirta kritinio mąstymo problematikai, pritraukė daugiau nei 600 žiūrovų.

„Skaitmeninės savaitės" 2021 renginių pradžią Lietuvoje asociacija „Langas į ateitį“ paskelbė kartu su Seimo kultūros komitetu konferencijoje #PrisijungusiLietuva. Ar prisijungėme?. Joje analizuota kaip Lietuvos gyventojai pasirengę skaitmeninio amžiaus iššūkiams. 7735 konferencijos dalyviai klausėsi diskusijos apie  galimybes skaitmeniniams įgūdžiams ugdyti Lietuvoje, jiems buvo pristatyti projekto „Prisijungusi Lietuva“ rezultatai bei projekto dalyvių įžvalgos, o taip pat ir „Skaitmeninės savaitės 2021“ renginiai Lietuvoje. Projektas „Prisijungusi Lietuva“ kasdien kvietė į 5 vaizdo transliacijas, kurias stebėjo ir veiklose dalyvavo 20,5 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Organizuojant savaitės veiklas, siūlome pasinaudoti pamokėlių, diskusijų vaizdo įrašais, atlikti žinių įsivertinimo testus, pritaikyti įvairių kitų edukacinių veiklų medžiagą.

  • Praktinė užduotis „Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai“ skirta plačiai auditorijai, kurios metu dalyviai bus kviečiami suprasti, kaip savo nuomonę internetiniuose komentaruose išreikšti tinkamai.
  • Praktinė užduotis „Mano profilis - mano erdvė“ skirta 15 – 18 metų moksleiviams,  kurios metu jaunuoliai pasitelkę kritinį mąstymą turės išanalizuoti pateiktas situacijas ir atlikti tam tikrus veiksmus savo Facebook paskyroje.
  • Praktinė užduotis „Neįtikėtini pasiūlymai“ skirta vidutinio amžiaus auditorijai (20 – 50 m.), kurios metu dalyviai bus kviečiami įsigilinti į socialiniuose tinkluose, internetiniuose portaluose sutinkamus melagingus pasiūlymus: greitas praturtėjimas, magiškas plaukų ataugimas taikant išskirtinę procedūrą, lengvas sulieknėjimas ar kt., aktualiai bet neįtikėtinai skambantys pasiūlymai.
  • Praktinė užduotis “Neįtikėtini pasiūlymai” skirta vyresnio amžiaus auditorijai (50 – 80 m.), pakviesianti atkreipti dėmesį į gausybės informacijos šaltinių skirtumus. Dėmesys skiriamas vaizdo medžiagos (vaizdo dienoraščų, tinklalaidžių, įrašų) analizavimui.
  • Viktorina „Skaitmeninis pasaulis“ naudojantis programėle „Kahoot“ skirta paaugliams nuo 12 m. ir vyresniems, kurios tikslas – pagilinti dalyvių žinias, pateikiant jiems įdomių ir naudingų faktų bei informacijos apie naująsias technologijas ir šiuolaikinį internetą.
  • Protų mūšis „Aš ir internetas“, - žaidimas, skirtas įvairaus amžiaus dalyviams, kurio tikslas – paskatinti dalyvių kūrybišką mąstymą bei pagilinti jų skaitmeninio raštingumo žinias.
  • Žaidimas – diskusija „Reklamos kritikas“, skirtas jaunimui nuo 12 m. bei suaugusiems, paskatins dalyvius kritiškai mąstyti ne tik apie internete nuolat matomas reklamas, bet ir perkant produktus, vertinant antraštes bei paslėptos reklamos straipsnius, paremtus „nešališkais moksliniais tyrimais“.
  • Paskaita – žaidimas „Kaip atskirti netikras naujienas“, skirtas jaunimui nuo 12 m. bei suaugusiems, paskatins dalyvių kritinį mąstymą vertinant tekstus, matomus internete. Paskaitos ir diskusijos derinys padės kiekvienam aktualią informaciją įsisavinti kūrybingai ir realiai pritaikant žinias.

 

About this practice

Target audience
Digital skills for all
Digital technology / specialisation
Cybersecurity
Digital skills
Digital skill level
Basic
Geographic scope
Europos sąjunga
Industry - field of education and training
Inter-disciplinary programmes and qualifications involving education
Information and Communication Technologies (ICTs) not further defined
Computer use
Type of initiative
International initiative
Type of funding
Public-Private
Date
-