Lithuania

-
SparkDigiGirls

Sparčiai tobulėjančios technologijos skverbiasi į visas gyvenimo sritis ir atveria naujas galimybes, kurių efektyvus išnaudojimas ateityje gali tapti ekonomikos varikliu. Visuose sektoriuose vyksta skaitmenizacijos procesai, kurie artimiausiu metu tikrai nesibaigs, priešingai - tempai tik augs. Šiandieniniame pasaulyje - informacinių technologijų nepertraukiamas veikimas tampa vis svarbesniu verslo ir viešojo sektoriaus sėkmingos veiklos faktoriumi, tad visiškai aišku - kompetentingi IT specialistai ir profesionalus IT valdymas yra ir bus labai reikalingi.

Europos profesinio mokymo plėtros centro (CEDEFOP) skaičiavimais iki 2030 m. IRT specialistų darbo vietų skaičius vidutiniškai tiek ES, tiek Lietuvoje išaugs 42 proc. Augant naujoms technologijoms, tokioms kaip dirbtinis intelektas, daiktų internetas, debesų kompiuterija, virtuali ir papildyta realybė, robotizacija - ši tendencija tik didės. Akivaizdu, kad informaciniai ir technologiniai įgūdžiai norint įsitvirtinti darbo rinkoje bus būtini. Aukštos kvalifikacijos IT specialistų poreikio didėjimą prognozuoja ir Lietuvos Užimtumo tarnyba, kasmet sudaranti įsidarbinimo galimybių barometrą. Informacinių technologijų krypčių profesijos Lietuvoje jau ne vienerius metus yra laikomos vienomis iš populiariausių darbo rinkoje, vis dėlto IT specialistai Lietuvoje sudaro vos 2,7 proc. visų dirbančiųjų ir tai yra gerokai mažiau nei Europos Sąjungos vidurkis (3,9 proc.).

Merginos vis dar „prisibijo“ IT studijų

STRATA duomenis nuo 2015 m. aukštosios mokyklos sulaukia vis mažiau abiturientų, norinčių studijuoti STEM (gamtos, technologijos, inžinerijos ir matematikos) mokslus. Ypač vangiai juos renkasi merginos. Nors tokių studijų pasirinkimas galėtų ateityje užtikrinti didesnį konkurencingumą, prioritetą šios srities mokslams teikia tik kas dešimta aukštojo išsilavinimo siekianti mergina. Mergaitės ir berniukai profesinį kelią dažnai renkasi neatsižvelgdami į savo talentus ar įgūdžius, o pagal stereotipiškai nusistovėjusius lyčių vaidmenis. Taip dažnu atveju užkertamas kelias jų ateities asmeninei ir profesinei sėkmei bei potencialo panaudojimui.

Vyriausybės strateginės analizės centro Lietuvoje 2018 metų duomenimis po vidurinės mokyklos baigimo tik 9 procentai merginų pasirenka IT studijas ir net 40 procentų mergaičių mano, kad darbas informacinių technologijų srityje „ne joms“. Tai lemia vėlesnį neproporcingą vyrų ir moterų pasiskirstymą darbo rinkoje. Panaši situacija ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos valstybėse - darbo rinkos segregacijos pagal lytį problema vis dar itin aktuali. IT profesiją pradėti „jaukintis“ reikėtų jau pradinėse klasėse.

„Kvalifikuotų informacinių technologijų specialistų poreikis rinkoje ženkliai auga ir augs. Būtina išnaudoti merginų potencialą šioje srityje. Mane neramina, kad merginos stokoja susidomėjimo profesijomis, kurių paklausa darbo rinkoje tik didės. IT studijų pasirinkimas joms užtikrintų didesnį konkurencingumą darbo rinkoje, atlyginimą bei karjeros galimybes. Tuo pačiu tai labai lankstus ir globalus darbas, kurį galima dirbti kone iš bet kur. Kodėl merginos „bijo“ IT? Priežasčių ne viena. Deja, vis dar susiduriame su stereotipiniu požiūriu, taip pat mergaitėms trūksta paraginimo ir motyvavimo. Jos dažnai nepasitiki savo gebėjimais, bijo kad nepavyks. Būtina paskatinti ir parodyti, kad jos gali būti ne tik pasyvios kitų sukurto skaitmeninio turinio vartotojos, jos pačios gali kurti. Išankstinės nuostatos neturėtų ribotų vaiko galimybių. Amžius, kuriame vaikai pradeda naudotis technologijomis jaunėja, mūsų uždavinys turėtų būti išmokyti juos ne tik žaisti, o prasmingai naudotis technologijomis - mokantis, tyrinėjant ar kuriant. Reikėtų kuo anksčiau vaikus supažindinti su pagrindinėmis programavimo kalbomis ir informacinių technologijų principais - tai vienas iš būdų paskatinti jaunimą ateityje rinktis technologines specialybes ir būti konkurencingais. Taip pat labai svarbu, kad mergaitės ir berniukai pamatytų, kad informacinių technologijų moko ir moterys. Vaikai turi matyti sėkmės istorijas, tikrus pavyzdžius.“ - savo įžvalgomis dalinasi asociacijos VIPT projektų vadovė Laura.

Projektas „SparkDigiGirls“

Asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ atsižvelgdama į veiksnius, stabdančius moterų įsiliejimą į IT sritį, kartu su organizacijomis iš Lietuvos, Graikijos, Slovėnijos ir Portugalijos 2021 m. gegužę pradėjo įgyvendinti projektą „Merginos skaitmeniniame pasaulyje: išmaniai ir kūrybingai“, kurio tikslas – sudominti 15 iki 18 merginas skaitmeninėmis technologijomis (kaip dirbtinis intelektas, virtuali ir papildytoji realybė, daiktų internetas, robotika) per kūrybišką jų panaudojimą kasdieninėje veikloje.

Per dvejus projekto įgyvendinimo metus asociacija kartu su partneriais sieks pakeisti stereotipus ir visuomenės nustatytus įsitikinimus apie moteriškąją lytį ir technologijas, sustiprinti skaitmeninio raštingumo įgūdžius ir atverti naujas galimybes kūrybai bei paskatinti merginas rinktis informacinių technologijų ar STEM studijas pabaigus mokyklą.

Projekto metu išanalizavus, kaip inovatyvios technologijos ir novatoriškos skaitmeninės priemonės galėtų vystyti mergaičių kūrybiškumą bus parengta nuotolinė mokymų programa atitinkanti merginų poreikius, bus vykdoma moterų dirbančių technologijų srityje sėkmės istorijų kampanija, kviečiamos merginos bei jaunimo darbuotojai prisijungti prie projekto veiklų.

Tarptautinis projektas finansuojamas „Merginos skaitmeniniame pasaulyje: išmaniai ir kūrybingai“ finansuojamas Erasmus+ strateginės partnerystės jaunimo srityje programos lėšomis.

Įvykio detalės

Author
Viešieji interneto prieigos taškai
Target language
Lithuanian
Industry - field of education and training
Field unknown
Target audience
Digital skills for all
Digital skill level
Basic
Type of initiative
EU institutional initiative
Digital technology / specialisation
Digital skills
Geographic scope
Lietuva
Event setting
Blended