Kad ir kokiais milžinų žingsniais keliautume link skaitmenizacijos, gyvas susitikimas žmogaus su žmogumi ne mažiau svarbus. Todėl projekto „Prisijungusi Lietuva“ komanda nuo pat pirmųjų projekto dienų vyko į skaitmenines misijas visoje Lietuvoje. Projekte dalyvaujančių bendruomenių pageidavimu organizavome 250 interaktyvių renginių visose apskrityse.
Viena paskutinių „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninių misijų vyko Pandėlyje. Apaščios aukštupyje, Rokiškio rajone įsikūręs miestas pasitiko saulėta diena ir miesto šurmuliu, mat vyko Šeimų sporto šventė „Oninių belaukiant“. Projekto komandą pakvietusi Pandėlio bibliotekininkė Aušra Skaburskienė suskubo kviesti bibliotekos bendruomenę įsitraukti į interaktyvias veiklas, kuriose žaidybine forma pasakojome apie informacinių ir ryšių technologijų (IRT) privalumus kasdieniame gyvenime, kvietėme atlikti žinių patikrinimo testus, raginome naudotis IRT teikiamomis galimybėmis, skatinome vietos bendruomenių narius sumaniai ir saugiai naudotis internetu bei e. paslaugomis akcentuojant e. parašo galimybes.
Sunku nulaikyti pelytę
Pandėlio bibliotekininkė Aušra sako, jog dar iki prasidedant projektui „Prisijungusi Lietuva“ jautė ne menką savo bendruomenės poreikį mokytis naudotis informacinėmis bei ryšio technologijomis.
„Dar kol nebuvo projekto „Prisijungusi Lietuva“, bibliotekose vykdavo įvairūs mokymai ir konsultacijos, ateidavo vyresnio amžiaus žmonės. Ypatingai nusipirkę naują įrenginį turėdavo įvairiausių klausimų. Kitas net ir pelytės nemokėjo rankoje nulaikyti. Ir kai atsirado projektas „Prisijungusi Lietuva“, mes jau žinojome, kurie žmonės domisi, todėl pirmiems skaitmeninio raštingumo mokymams lengvai surinkome norinčius. Žmonės aktyviai rinkosi. Pirmadieniais po šešias valandas mokydavomės, vėliau, pažengusiųjų programose, trumpiau. Ir ateidavo, ir mokėmės, ir ne tik mokėmės, bet ir bendravome. Buvo tokių moterų, kurios net ir mokymams pasibaigus, ateidavo dar ir dar kartą, kol visiškai išmoko pasitikėti savimi.“
Nepaliauja mokytis
Mokymai bus naudingi tik tada, jei juose dalyvaus žmonės, jei žmonės matys, jog skirdami savo brangų laiką iš ties gaus naujų įgūdžių naudingų darbe ar kasdieniame gyvenime. Ir tai, jog net 96 proc. projekto „Prisijungusi Lietuva“ dalyvių teigiamai įvertino mokymus įrodo jų svarbą. Tačiau net ir išmokus svarbu nuolat praktikuotis ir nuolat domėtis naujienomis. Juk žinios taip greitai reikalauja atnaujinimo.
„Projekto veiklos buvo labai naudingos, žmonės išmoko bendrauti su savo vaikais, kurie gyvena užsienyje ar kituose miestuose Lietuvoje, saugiai elgtis internete, naudotis elektronine bankininkyste, kiekvienas atrado kas jį domina. Ir dabar dar ateina, pasitikslinti kaip atlikti vieną ar kitą veiksmą ieškant skaitmeninių paslaugų ar nerandant reikiamos informacijos. Na, ir vėl iš naujo pakartojame. Iš tikrųjų, negali tikėtis, jog pasimokei ir taškas. Tai tęstinis procesas, jis begalinis, mokaisi kasdien ir nuolat“, – pastebi bibliotekininkė Aušra.
Greitoji skaitmeninė pagalba Pandėlyje
Pasikeitusi šiuolaikiška biblioteka Lietuvoje neretai tampa ta vieta, kurioje žmonės ieško tiek bendruomenės, tiek atsakymų į daugybę IRT klausimų. Bibliotekininkas turi ne tik mokėti bendrauti, bet ir turėti gerus skaitmeninius įgūdžius.
„Būna ir kuriozinių atvejų. Atbėga moteris sakydama „kas man daba daryt? Įkėliau negaliu ištrinti, o dukra barasi, „mama, ką čia pridarei!““. Greitai ištrinam, sutvarkom ir gerai, – šypsosi bibliotekininkė Aušra, – arba baigia išsikrauti planšetė ir įspėjamai „pypteli“, atbėga klausti kas čia vyksta, kodėl įrenginys ištisai „pypsi“? Nuraminame, kad pakanka planšete pakrauti ir problema išspręsta. Kitas prikelia daugybę aplankų ir skundžiasi: „Dieve, dieve, koks čia tas mano telefonas užstrigęs“. Sakau, jūs užsidėkite ant pečių tiek svorio ir panešiokite, ir telefonui taip pat. Pasikalbam, kad reikia ištrinti dalį turinio ir viskas bus gerai“.
Žmonės tapo išmanesni
Pandėlio bibliotekos bendruomenė aktyviai dalyvavo ir kitose projekto „Prisijungusi Lietuva“ veiklose.
„Bendruomenė dalyvavo visose projekto teminėse akcijose: ir „Senjorų dienos internete“, ir „Saugesnio interneto savaitėje“, ir „Skaitmeninėje savaitėje“. Ir e. skautę Austėją turėjome, kuri padėjo. Bibliotekoje turime didelius ekranus, tad vietos bendruomenė susirinkdavo ir stebėdavo teminių akcijų transliacijas. O po „gyvo“ projekto „Prisijungusi Lietuva“ renginio – skaitmeninės misijos – miesto šventėje, vietos gyventojai dar ilgai kalbėjo, kad buvo „Prisijungusi Lietuva“, buvo galimybė laimėti prizų, pasitikrinti žinias ir visi labai laimingi buvo, kad atvykote“, – sako moteris.
Ką davė projektas bendruomenei? „Tikrai žmonės tapo išmanesni. Dauguma, kad ir neturėjo kompiuterių, nebebijo jo įsigyti, drąsiau juo naudotis pradėjo. Be to, svarbus ne tik mokymasis dirbti kompiuteriu, bet ir bendravimas, dalijimasis patirtimi, suėjimas žmonių kartu, kad ir arbatos gėrimas per pertraukėles. Žmonės nori pasikalbėti. Atsirado daugiau pasitikėjimo savimi, noro naudotis skaitmeniniai įrenginiais,“ – pastebi Aušra.
Artimieji ne visada turi kantrybės ar randa laiko pamokyti kaip naudotis kompiuteriu, išmaniuoju telefonu ar planšete. Aušra ne kartą girdėjo kalbančius: „Prašau sūnaus ar dukters, bet jie neturi kantrybės pamokyti, sako, „mama, kaip tu čia nesupranti?“. O kai ateini į biblioteką, mes ramiai išsiaiškiname ir viską žinome“.
Bendruomenei lengviau vystyti veiklą
Skaitmeninių įgūdžių poreikis didėja kasdien, todėl kuo daugiau žmonės pažins skaitmeninę aplinką, kuo geriau įvaldys informacines ir ryšio technologijas, tuo lengviau bus susitvarkyti buitį ar mėgautis įvairiais pomėgiais, ypač tai aktualu labiau nuo didžiųjų miestų nutolusiems miesteliams ar kaimams.
„Žmonės ir dabar dar klausia, ar dar bus kursai. Yra tokių kurie mokėsi ne vienoje programoje, rinkosi įvairias temas, kas kam įdomu. Visko mokėme, ką galima pasidaryti pačiam atsisėdus prie kompiuterio: atsišviesti, išsispausdinti ar nuskenuoti dokumentą ir daug kitų naudingų funkcijų. Iš Užimtumo tarnybos taip pat ateidavo žmonės“ – sako bibliotekininkė Aušra.
Į biblioteką kreipiasi įvairiausiai klausimais: ar reikia užsiregistruoti paso atnaujinimui, ar prisijungti prie Sodros asmeninės paskyros ar pas gydytoją. „Neretai, net jei ir turi kompiuterį, gali neturėti spausdintuvo ir negali sutvarkyti iškilusių reikalų. O kai kada tiesiog žmonės skundžiasi, jog daug kartų mėgino, bet neišėjo prisijungti prie e. sveikatos platformos ar kitur“, – pastebi Aušra.
Iš visų projekto „Prisijungusi Lietuva“ veiklų Pandėlio žmonės daugiausiai domėjosi mokymais. „Daugiausiai dėmesio sulaukėme, kai pakviesdavome asmeniškai. Projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninę misiją į miesto šventę pasikvietėme tam, kad išsklaidytume žmonių abejones, kad įsitikintų, koks svarbus projekto tikslas jiems asmeniškai. O kai patys sudalyvavo renginyje – įspūdis pasiliko ilgam. Žinoma, labai svarbu ir dovanėlės žmonėms, ir pažymėjimai. Oho kokie reikšmingi buvome! Metraščiuose visur matau išlikę įspūdžiai“, – džiaugiasi Aušra.
Projektas vienija bendruomenes. Kuo daugiau vietiniai gyventojai kartu mokysis skaitmeninių įgūdžių, tuo bendruomenėms bus lengviau juos įtraukti vystant savo veiklas, pastebi bibliotekininkė.