Siekiant kovoti su dezinformacija ir skatinti skaitmeninį raštingumą akivaizdu, kad būtina stiprinti švietimo ir mokymo vaidmenį.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) pranešė, kad šiek tiek daugiau nei pusė penkiolikmečių Europos Sąjungoje (ES) teigė gavę instrukcijų, kaip atpažinti šališką ar subjektyvią informaciją.
Be to, remiantis „Eurobarometro“ duomenimis, 80 proc. europiečių mano, kad netikros naujienos jų šalyje yra problema, o trečdalis aštuntų klasių moksleivių yra neraštingi skaitmeniniu požiūriu.
Atsižvelgdama į tai, spalio 11 d. Europos Komisija paskelbė pedagogams ir dėstytojams skirtas gaires, kaip kovoti su dezinformacija ir skatinti skaitmeninį raštingumą.
Gairėse mokytojams ir pedagogams siūloma praktinių patarimų, įskaitant veiklos idėjas ir naudingus patarimus. Jie skirti pradinio ir vidurinio ugdymo pedagogams, neatsižvelgiant į tai, ar jie turi specializuotos patirties skaitmeninio mokymosi srityje.
Gairės ir pridedama ataskaita yra Skaitmeninio švietimo veiksmų plano dalis. Jomis siekiama gerinti skaitmeninį raštingumą ir teikti naudingą informaciją apie dezinformaciją. Jose pateikiamos gairės, kaip tinkamai naudotis skaitmeninėmis technologijomis ir kaip vertinti mokinių skaitmeninio raštingumo įgūdžius.
Gairėse pateikiama pedagoginių žinių, kaip ugdyti mokinių kritinio mąstymo gebėjimus, kad jie taptų atsparesni skaitmeniniame amžiuje. Gairės skirtos pradinių ir mokyklinių dalykų mokytojams ir (arba) pedagogams, dirbantiems įvairiose srityse ir turintiems skirtingą patirtį ir žinias šioje srityje.
Rekomendacijose nagrinėjamos šios temos.
- Kaip paskatinti jaunus žmones tikrinti informaciją ir kritiškai mąstyti?
- Kaip besimokantieji gali suprasti įvairius dezinformacijos aspektus, pavyzdžiui, etinį ar ekonominį?
- Kaip galime atpažinti giliąsias klastotes?
Susipažinkite su informacijos suvestine ir infografiku.
Visą ataskaitą skaitykite čia.
© Europos Komisija