Kibernetinio saugumo kursai yra trečiasis ir paskutinis kursas, parengtas pagal programą „Digital SkillUp“ (tai pagal Europos skaitmeninės akademijos projektą sukurtų rezultatų, kuriuos finansavo Europos Komisija, padedama Europos Parlamento, prekės ženklas). Projektu siekiama užtikrinti, kad pagrindinės žinios apie besiformuojančias technologijas būtų prieinamos visiems piliečiams bei mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ).
Kurso apie kibernetinį saugumą tikslas – pateikti pagrindinę su kibernetiniu saugumu susijusių aspektų ir elementų perspektyvą. Nors išankstinės žinios nėra būtinos, kursas grindžiamas dviejų jo pirmtakų – kursų Skaitmeninės revoliucijos ir Naujųjų technologijų – medžiaga, kad būtų galima susidaryti išsamų vaizdą apie įvairius besiformuojančių technologijų sąveikos būdus ir tikslius jų saugumo reikalavimus. Kursas suskirstytas į 5 skyrius ir smulkesnius skirsnius, kuriuose išsamiau nagrinėjami konkretūs klausimai, susiję su kibernetiniu ir tinklo saugumu. Pagrindinės temos yra tokios.
Tapatybė ir privatumas
Kursuose pateikiamas kibernetinio saugumo įvadas vartojant netechninę kalbą: kas tai ir kokie yra esminiai jo elementai. Remiantis bendrąja grėsmių internete sąvoka ir susijusiomis sampratomis (nuosavybė, pažeidžiamumas, grėsmė, poveikis), tapatybė ir privatumas tebėra pagrindinės koncepcijos siekiant kurso tikslo – suteikti naudotojams žinių, kurių jiems reikia, kad galėtų atpažinti, nustatyti ir šalinti grėsmes internete. Besimokantys asmenys taip pat turės galimybę išnagrinėti skaitmeninės veiklos keliamą riziką privatumui ir didinti informuotumą apie tai, kaip apsisaugoti nuo bendros rizikos, pavyzdžiui, duomenų vagystės, tapatybės vagystės, slapukų, profiliavimo, sekimo ir kt. Jie taip pat supras ir išmoks nustatyti bendras įsilaužimo grėsmes (kenksmingą programinę įrangą, duomenų vagystę, socialinę inžineriją, aparatinės įrangos gedimą, vagystę ar praradimą) ir aptarti jų pasekmes platesniu lygmeniu. Kitos temos: įvairios teisės ir galiojantys privatumo standartai, taip pat realūs pavyzdžiai ir praktiniai patarimai, kaip apsaugoti savo tapatybę ir užtikrinti, kad slaptažodžiai būtų saugūs.
Saugus bendravimas
Kiekvieną sekundę atsiranda vis daugiau susietųjų įrenginių ir vis daugiau duomenų, o saugių ryšių reikia tiek pavieniams asmenims, tiek ir įmonėms. Todėl vienas šių kursų skyrius skirtas ryšių apsaugos patirčiai: kokie yra saugaus ryšių kanalo sukūrimo poreikiai bei išankstinės sąlygos ir kokių rūšių internetiniai išpuoliai gali daryti poveikį informacijos saugumui internete. Kursuose nagrinėjami ir tokie dalykai, kaip keitimasis pranešimais ir ištisinis šifravimas, siekiant padėti vartotojams nustatyti tinkamas saugumo priemones ir išdėstyti jas įvairiose gynybos srityse (apsauga bei prevencija, aptikimas, atkūrimas).
Tinklai ir techninė įranga
Tinklai ir techninė įranga yra dar vienas programos skyrius, kuriuo siekiama sukurti įvairių technologijų sąsajas ir jų poveikį pramonei ir visuomenei. Besimokantys asmenys gilinsis į tinklus ir aparatinę įrangą – nuo kriptografijos paslaugų iki pagrindinės viešosios infrastruktūros. Šį skyrių besimokantys asmenys gali pradėti rengti savo paprastą asmeninį kibernetinės saugos veiksmų planą, nustatyti grėsmes bei pažeidžiamumą ir įgyvendinti sprendimus.
Išsamesnė informacija
„Digital SkillUp“ kursas užtruks apie 45 minutes ir yra geras įvadas visiems, suinteresuotiems mokytis kibernetinio saugumo tinkamlausiu metu ir suteikia tvirtą teorinį supratimą apie besiformuojančių technologijų raidą ir poveikį, kurį jis galėtų daryti kibernetiniam saugumui apskritai. Kursuose, kurie yra visiškai savarankiško mokymosi ir teikiami tik internetu, pateikiami realaus gyvenimo pavyzdžiai ir patirtis, skatinanti atsakingą asmeninį ir profesionalų naudojimąsi ir gerinanti informuotumą apie internete kylančias grėsmes ir problemų sprendimo strategijas.