Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indeksas (DESI) yra sudėtinis indeksas, kuriame apibendrinami atitinkami Europos skaitmeninės veiklos rezultatų rodikliai ir stebima ES valstybių narių raida penkiais pagrindiniais aspektais: Sujungiamumas, žmogiškasis kapitalas, naudojimasis internetu, skaitmeninių technologijų integravimas ir skaitmeninės viešosios paslaugos. Nuo 2014 m. Europos Komisija stebi valstybių narių skaitmeninę pažangą pagal DESI indeksą. Kiekvienais metais DESI pateikiami šalių profiliai, padedantys valstybėms narėms nustatyti sritis, kuriose reikia imtis prioritetinių veiksmų, ir pateikiama Europos lygmens analizė pagrindinėse skaitmeninėse srityse.
DESI žmogiškojo kapitalo aspektas visų pirma skirtas įgūdžiams, užimtumui ir tendencijoms darbo rinkoje ir švietimo srityje. Joje pateikiami lyginamieji duomenys apie tai, kaip Europa naudojasi internetu ir skaitmeniniais prietaisais (baziniai skaitmeniniai įgūdžiai), ir veikla, susijusi su aukštesnio lygio įgūdžiais informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srityje. DESI taip pat stebi šios srities absolventų skaičių, IRT sektoriaus darbuotojų proc. dalį ir kitus asmenis.
Indeksas pateikia duomenis apie kiekvienos valstybės narės skaitmeninimą ir konkurencingumą, o politikos formuotojams, valstybės pareigūnams, vyriausybėms ir regioninėms administracijoms bei savivaldybėms padeda pritaikyti prioritetines sritis ir į jas investuoti laikantis įrodymais grindžiamo požiūrio. Jis taip pat gali padėti valdžios institucijoms ir teisės aktų leidėjams kurti sprendimus ir priemones, kurie atspindėtų dabartines darbo rinkos tendencijas ir atitiktų ateities poreikius.
Kadangi indeksas suteikia informacijos apie įvairias tendencijas, susijusias su darbo rinka ir bendra verslo aplinka, jis galėtų būti naudingas įmonėms ir organizacijoms, norinčioms plėsti savo veiklą į kitas šalis ir susipažinti su tam tikromis rinkos tendencijomis. Galiausiai DESI gali dominti piliečius, norinčius palyginti, kokiu mastu jų kilmės valstybė narė sukūrė ir atrado apibendrintus duomenis apie veiklos rezultatus, skaitmeninimą, įgūdžių lygį ir kt.
2021 m. DESI
2021 m. lapkričio 12 d. Europos Komisija paskelbė 2021 m. DESI ataskaitą, kurioje pateikiama svarbių atnaujinimų, atspindinčių didelius pokyčius, įvykusius dėl COVID-19 pandemijos. Naujosios ataskaitos daugiausia grindžiamos 2020 m. duomenimis, siekiant pateikti tam tikrų įžvalgų apie pagrindinius skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės padėties pokyčius po pirmųjų pandemijos metų Europoje.
Šiemet taip pat atspindimos dvi svarbios naujos politikos iniciatyvos, kurių imtasi siekiant daryti poveikį skaitmeninei transformacijai ES ateinančiais metais: Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė (EGADP) ir Skaitmeninio dešimtmečio kelrodis, pateikiant konkrečią informaciją apie kiekvienos ES valstybės narės priimtas naujas skaitmeninės transformacijos skatinimo priemones. Visų pirma DESI šalių ataskaitose pateikiama suvestinė skaitmeninių investicijų ir reformų apžvalga į ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus, susijusius su 22 planais, kuriuos jau priėmė Taryba.
2022 m. DESI
2022 m. DESI ataskaitos buvo paskelbtos 2022 m. liepos 28 d. Jie daugiausia grindžiami 2021 m. duomenimis ir rodo ES valstybių narių pažangą skaitmeninės ekonomikos srityje. Nors ES valstybės narės per COVID-19 pandemiją padarė pažangą skaitmeninimo srityje, joms vis dar sunku šalinti skaitmeninių įgūdžių spragas, MVĮ paversti skaitmeninėmis įmonėmis ir kurti pažangiausius 5G tinklus.
Iš 2022 m. DESI ataskaitos duomenų matyti, kad tik 54 proc. 16–74 m. amžiaus europiečių turi bent pagrindinius skaitmeninius įgūdžius. Be to, 9 mln. ES IRT specialistų taip pat gerokai atsilieka nuo ES tikslo iki 2030 m. įdarbinti 20 mln. specialistų ir jų nepakanka, kad būtų išspręsta įgūdžių trūkumo problema, su kuria šiuo metu susiduria įmonės, MVĮ ir organizacijos, nepaisant to, kad 2020–2021 m. į darbo rinką pateko 500 000 IRT specialistų. 2022 m. rezultatai rodo, kad nors dauguma valstybių narių daro pažangą vykdydamos skaitmeninę transformaciją, įmonės vis dar plačiai nenaudoja tokių esminių skaitmeninių technologijų kaip dirbtinis intelektas (DI) ir didieji duomenys.
Nepaisant to, apskritai pastebima teigiama konvergencijos tendencija: ES toliau gerina savo skaitmeninimo lygį, o valstybės narės, kurios pradėjo veikti žemesniu lygmeniu, palaipsniui vystosi sparčiau. Visų pirma Italija, Lenkija ir Graikija per pastaruosius penkerius metus gerokai padidino savo DESI reitingus, nuosekliai investuodamos ir didindamos politinį dėmesį skaitmeninėms technologijoms, kurios taip pat buvo remiamos Europos lėšomis.
Mokymo informacija
DESI metodika aprašyta teminiuose skyriuose, pridedamuose prie kiekvieno aspekto ir susijusių rodiklių.