CEDEFOP renginys „Europos skaitmeninės pertvarkos skatinimas. Ko galime pasimokyti iš CEDEFOP 2-ojo Europos įgūdžių ir darbo vietų tyrimo?“ vyks internetu gruodžio 9–14 d.
Pagrindinis konferencijos tikslas – su Europos politikos ir ekspertų bendruomene, socialiniais partneriais ir platesne suinteresuotųjų subjektų ir dalyvių grupe aptarti pagrindines CEDEFOP 2-osios ESJS išvadas, kuriose daugiausia dėmesio skiriama skaitmeninimui ir įgūdžių paklausos bei pasiūlos neatitikimui Europoje. CEDEFOP sieks įtraukti ekspertus ir kitus dalyvius į svarstymus dėl išvadų poveikio kvalifikacijos kėlimo ir perkvalifikavimo, profesinio rengimo ir mokymo (PRM) ir įgūdžių politikai.
Konferencijoje CEDEFOP:
- pristatys naują CEDEFOP ESJS2 rodiklio internetinę internetinę priemonę ir atnaujintą CEDEFOP internetinę priemonę "Įgūdžių atitikimas";
- rinks dalyvių atsiliepimus apie ESJS2 išvadas, kurios, jų nuomone, yra svarbiausios politikos požiūriu;
- kartu su sektorių suinteresuotosiomis šalimis apsvarstyti skaitmeninimo poveikį besikeičiantiems įgūdžių poreikiams ir profesinio rengimo ir mokymo politikai sektoriuose;
- pristatys mokslinių tyrimų ir analizės išvadas, kuriose nagrinėjamas skaitmeninimo poveikis įgūdžių neatitikimui;
- pristatys gerąją profesinio rengimo ir mokymo bei įgūdžių politikos, skirtos skaitmeninių įgūdžių ugdymui ir (arba) įgūdžių atitikčiai, patirtį.
Bendra informacija
Technologiniai pokyčiai ir skaitmeninimas, ypač naujos pažangiosios automatizavimo arba Pramonės 4.0 technologijos (pvz., pažangioji robotika, dirbtinis intelektas, 3D spausdinimas), tapo svarbiausia pokyčių priežastimi, keičiančia darbo rinkos ir įgūdžių tendencijas Europoje. Jau pirmoji CEDEFOP Europos įgūdžių ir darbo vietų tyrimo (ESJS) banga parodė, kad apie 14 proc. darbo vietų ES gali būti visiškai automatizuotos, o tokia automatizacijos rizika neproporcingai paveiks žemos kvalifikacijos žmones, dirbančius įprastus darbus, kuriuose profesinis mokymas yra menkas arba iš viso nėra siūlomas. Covid-19 pandemija, paspartinusi skaitmeninio darbo ir mokymosi plitimą, šias tendencijas dar labiau išryškino.
Skaitmeninimas pakeitė žaidimo taisykles, o jo vaidmuo formuojant darbo, įgūdžių ir mokymosi ateitį dabar yra svarbiausias ES ir nacionalinės politikos darbotvarkėse. Tačiau įrodymais pagrįstai politikai, kuri lydėtų ir formuotų skaitmeninių technologijų sukeltus pokyčius, su pandemija susijusius iššūkius ir vykstantį ekologinį perėjimą, reikia moksliškai pagrįstų duomenų ir analizės.
2021 m. vasarą visose 27 ES valstybėse narėse ir Norvegijoje bei Islandijoje (ES+) atliktoje 2-ojoje Europos įgūdžių ir darbo vietų apklausoje (ESJS2), kurią atliko CEDEFOP, surinkta informacija iš reprezentatyvios maždaug 46 000 suaugusių darbuotojų imties apie tai, kokį poveikį jiems daro skaitmeninimas, kaip jų įgūdžiai atitinka jų darbo vietas ir koks jų pasirengimas investuoti į tęstinį profesinį mokymą siekiant prisitaikyti prie technologinių pokyčių.
© CEDEFOP