RRT ragina tėvus atidžiau stebėti vaikų veiklą internete

2025-07-08

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) primena tėvams, kad vasaros atostogos – metas, kai vaikai ypač daug laiko praleidžia prie ekranų. Nors tai gali būti ir poilsio, ir mokymosi forma, internete netrūksta vaikams netinkamos ar net žalingos informacijos. Per du metus daugiau nei dvigubai išaugo karštojoje linijoje „Švarus internetas“ gaunamų pranešimų apie draudžiamą skleisti ir nepilnamečiams neigiamą poveikį darantį turinį, dauguma pranešimų pasitvirtino.

Statistika rodo, kad vaikai internetinį turinį pradeda vartoti labai anksti – kai kuriems „YouTube“ vaizdus tėvai leidžia žiūrėti dar net nepradėjus kalbėti. Nors socialinių tinklų paskyras oficialiai leidžiama turėti nuo 13 metų, dažnai tėvai jas sukuria jaunesniems vaikams – taip padidindami jų pažeidžiamumą žalingo turinio atžvilgiu.

RRT administruojama interneto karštoji linija „Švarus internetas“ 2025 m. II ketvirtį gavo 1155 pranešimus apie draudžiamą skleisti ir nepilnamečiams neigiamą poveikį darantį turinį – tai 44 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu pernai (800) ir daugiau nei dvigubai daugiau nei 2023 metais (487).

Net 85 proc. pranešimų pasitvirtino (982 pranešimai). Dėl jų RRT ėmėsi veiksmų: 766 atvejais informacija perduota įvairių šalių interneto paslaugų teikėjams, svetainių savininkams ir socialinių tinklų platformoms , siekiant kuo skubiau pašalinti netinkamą turinį (iš jų 713 atvejų dėl pornografijos); 70 pranešimų apie vaikų seksualinio išnaudojimo vaizdus perduoti kitų šalių interneto karštosioms linijoms, tarptautinės interneto karštųjų linijų asociacijos INHOPE narėms; 12 pranešimų (iš kurių 9 apie vaikų seksualinio išnaudojimo vaizdus) – Policijos departamentui; 12 pranešimų apie kitą neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį turinį internete – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai.

RRT tarybos pirmininkė Jūratė Šovienė ragina tėvus domėtis, ką jų vaikai veikia internete, ir kalbėtis su jais apie saugumą, socialinius tinklus bei rizikas. Tėvai turėtų žinoti, kad turinio filtravimo priemones galima įsidiegti ir patiems. 

Tėvams, ieškantiems patikimų patarimų ir praktinių žingsnių, kaip apsaugoti savo vaikus internete, rekomenduojama apsilankyti www.esaugumas.lt.

Aptikus netinkamą ar žalingą turinį internete, visada galima pranešti interneto karštajai linijai „Švarus internetas“ – taip kiekvienas galime prisidėti prie saugesnės skaitmeninės aplinkos vaikams.

Pagal RRT inf.

Apie naujieną

Autorius
RRT
Skaitmeninė technologija, specializacija
Skaitmeniniai įgūdžiai
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Iniciatyvos rūšis
Nacionalinė