„Skaitmeninė ambasada“ padidins valstybės duomenų saugumą kritiniais atvejais

2022-07-19

Kaip praneša Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministerija, liepos 11 d. padėti teisiniai pagrindai „Skaitmeninės ambasados“ veiklai, kuri leis užtikrinti svarbiausių valstybės duomenų išsaugojimą esant kritinėms ir nenumatytoms aplinkybėms Lietuvos teritorijoje, įskaitant karo ar fizinio duomenų sunaikinimo atvejus.

Vyriausybės nutarimas nustato tvarką, kaip informaciniai ištekliai ir duomenų kopijos turės veikti  karo padėties, nepaprastosios padėties, ekstremaliųjų situacijų ar kitais krizių atvejais.

Per artimiausius metus valstybė suskirstys duomenis į ypač svarbius, svarbius, vidutiniškai ir mažai svarbius, taip pat diversifikuos jų laikymą valstybiniuose ir privačiuose duomenų centruose. 

„Valstybės duomenys turi būti saugomi lygiai kaip oro erdvė, valstybės sienos ar pakrantės. Nuo šiol galime ne tik sustiprinti duomenų saugumą, bet ir diversifikuoti vietas, kur jie yra laikomi. Tai nereiškia, kad nepriėmus šių pakeitimų duomenys iki šiol Lietuvoje buvo nesaugūs. Tačiau norint turėti visavertiškai veikiančią skaitmeninę valstybę, reikėjo konkrečiai apibrėžti, kad duomenys būtų ne tik saugomi, bet jais būtų galima naudotis. Tai reiškia, kad jeigu valstybėje įvyksta nenumatytos aplinkybės, skaitmeninė valstybė toliau veikia, skaitmeninės paslaugos funkcionuoja ir mes galime valdyti svetaines, teikti paslaugas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Ministrės teigimu, duomenų saugojimo tema ypač paaštrėjo Rusijai užpuolus Ukrainą, vis aktyviau apie tai pradedama kalbėti ir kitose ES šalyse. Pavyzdžiui, Lenkija, dalyvaujant Lietuvai ir kitoms pritariančioms valstybėms, inicijavo diskusiją „Skaitmeninės ambasados“ privalomumo klausimu europiniu lygmeniu.

Tam reikia pasirengti, reikia daug žmogiškųjų išteklių, išspręsti sudėtingus techninius klausimus: lieka dar per 300 institucijų, kurių infrastruktūrą reikia konsoliduoti. Pasirinktas modelis yra hibridinis, t. y. dalis duomenų bus laikomi valstybiniuose duomenų centruose, bet jų kopijos privalomai saugomos už Lietuvos teritorijos ribų, saugiu atstumu ir tai bus jautriausi duomenys. Valstybinius duomenų centrus gali valdyti valstybės valdomos įmonės, kurios atitinka tam tikrus nacionalinio saugumo reikalavimus. Kita dalis – mažesnio jautrumo duomenų – galės atsidurti privačiuose duomenų centruose arba debesijoje.   

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inf.

Apie naujieną

Skaitmeninė technologija, specializacija
Kibernetinė sauga
Skaitmeniniai įgūdžiai
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Išplėstiniai įgūdžiai
Skaitmeninis ekspertas
Iniciatyvos rūšis
Nacionalinė