Socialinis hakatonas didinant prieinamumą

2022-09-05

Social Hackathon Umbria“ (#SHU2022) VI laidos renginiai vyko 2022 m. birželio 30 d. – liepos 3 d. Montefalke (Italija). Toks renginys pirmą kartą įvyko 2016 m. Hakatone, kurį surengė Tarptautinė Europos dotacijų akademija (Egina), bendradarbiaudama su Crowddreaming Hackademy Lab Foligno 4D (CRHACK LAB F4D), buvo siekiama ugdyti jaunimo skaitmeninius įgūdžius. #SHU2022 daugiausia dėmesio skirta novatoriškų skaitmeninių sprendimų bendram kūrimui siekiant prisidėti prie Jungtinių Tautų darbotvarkėje iki 2030 m. nustatytų darnaus vystymosi tikslų (DVT).

Sėkmingo laužymo! Nuo idėjos iki pagrindinių pasaulinių iššūkių sprendimų

#SHU2022 šiek tiek skiriasi nuo įprasto hakatono. Dauguma Europoje ir pasaulyje vykstančių hakatonų dažniausiai skirti IT specialistams. Be to, jų rinkodaros strategija paprastai grindžiama galimybe gauti piniginių prizų arba dalyvauti verslo spartinimo programose. Socialinis hakatonas siūlo kitokį, novatoriškesnį požiūrį į platesnę auditoriją ir konkrečių iššūkių sprendimą.

Taigi kaip apibrėžti socialinį hakatoną? Socialinis hakatonas iš esmės yra dalyvaujamasis ir atviras procesas, kuriuo siekiama nustatyti konkrečius iššūkius, susijusius su vienos (ar daugiau) visuomenės problemų sprendimu.

Socialinis hakatonas taip pat nutolsta nuo įprastinės į IT orientuotos srities, pasikliaudamas mažai skaitmeninių įgūdžių turinčių žmonių bendradarbiavimu. Socialinio hakatono dalyviai, priklausomai nuo šio įgūdžių lygio, gali atlikti skirtingas užduotis, tačiau juos vienija siekis įgyti naujų įgūdžių (ir kartu smagiai praleisti laiką!) bei bendras interesas prisidėti prie socialinį poveikį turinčio skaitmeninio sprendimo kūrimo.

Socialinis laužymas siekiant prieinamumo: dar vienas žingsnis link JT darnaus vystymo tikslų

Dalyvaujant 185 socialiniams programišiams iš visos Europos, #SHU2022 įtraukė skirtingos patirties ir interesų turinčius žmones į bendrą interneto svetainių, programėlių, skaitmeninių žaidimų ir socialinės rinkodaros strategijų kūrimą, siekiant paremti ir padidinti vietos PVO (pilietinės visuomenės organizacijų) veiklą keturiose prieinamumo srityse, susijusiose su JT DVT. Toliau šiek tiek išsamiau apžvelgsime kiekvieną iš šių keturių sričių.

Fizinis prieinamumas

JT Darbotvarkės iki 2030 m. 11 tikslu siekiama užtikrinti visuotinę prieigą prie saugių, įtraukiančių ir prieinamų žaliųjų ir viešųjų erdvių, ypač moterims ir vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir neįgaliesiems. SHU2022 projektai sprendė fizinės aplinkos prieinamumo ir savarankiško judėjimo joje uždavinį. Pavyzdžiui, "Smascherati!" komandos grupė, kuri padėjo sustiprinti tapatybę ir bendruomenę, įvertinti istoriją, pagerinti prieinamumą ir išplėsti aplink projektą esantį tinklą.

Skaitmeninis prieinamumas

JT darbotvarkės iki 2030 m. 9-uoju tikslu siekiama gerokai padidinti prieigą prie informacinių ir ryšių technologijų ir stengiamasi užtikrinti visuotinę ir prieinamą prieigą prie interneto. Remiami projektai atsakė į iššūkį naudotis informacinėmis sistemomis ir ištekliais paprastai pasitelkiant pagalbines technologijas.

EFT grupė įgyvendino projektą "Atviri duomenys" - atvirą ir nesunkiai pakartotinai naudojamą projektą iš patikimų šaltinių visiems piliečiams. Atviri duomenys - tai viešieji duomenys atviru, "nemokamu" formatu, prieinami visiems piliečiams, taip pat lengvai pakartotinai naudojami ir platinami internete, be autorių teisių, patentų ar kitų apribojimų. Jie naudojami mokyklose, siekiant "prasmingai mokytis pagal IBSE (tyrimais grįsto gamtos mokslų mokymo) metodiką".

Ekonominis prieinamumas

JT darbotvarkės iki 2030 m. 8 tikslu siekiama užtikrinti visišką ir produktyvų užimtumą bei deramą darbą visoms moterims ir vyrams, jaunimui bei neįgaliesiems ir užtikrinti vienodą užmokestį už vienodos vertės darbą. SHU2022 projektuose buvo sprendžiamas uždavinys panaudoti tam tikrą materialųjį ar nematerialųjį išteklių konkrečiam žmogaus poreikiui patenkinti.

ANLAIDS grupė skatino studijas ir mokslinius tyrimus AIDS tema. Projektas turėjo keturis pagrindinius tikslus: svetainės ir puslapių sukūrimas, registracijos laikas nemokamam tyrimui, integruota vertimo galimybė ir dokumentacija, skirta būsimai vietinės organizacijos priežiūrai.

Pažintinis prieinamumas

JT darbotvarkės iki 2030 m. 4 tikslu siekiama panaikinti lyčių skirtumus ir užtikrinti lygias galimybes įgyti visų lygių išsilavinimą ir profesinį mokymą labiausiai pažeidžiamiems asmenims, įskaitant neįgaliuosius, vietines tautas ir vaikus, atsidūrusius pažeidžiamose situacijose. Bendro kūrimo grupės pristatė projektus, galinčius leisti nepalankioje padėtyje esantiems žmonėms savarankiškai mėgautis kultūriniu ir švietimo turiniu ir juo naudotis.

"Educhiamoci" komanda sukūrė programėlę, skirtą jauniems suaugusiesiems, kuri įveikia problemas, susijusias su "paciento-psichologo" požiūriu, skatina žmones suvokti savo emocinius sunkumus išliekant anonimiškais ir užkerta kelią būklių, kurios ilgainiui gali pablogėti, atsiradimui.

Trumpai tariant, galime laikyti, kad 2022 m. „Social Hackademy“ renginys yra sėkmingas. Renginys taip pat parodė, kokį teigiamą poveikį jaunimo skaitmeniniams įgūdžiams per bendradarbiavimo veiklą ir bendrą kūrybą gali padaryti Europos NVO „Visa skaitmeninė ekonomika“, kurią parengė Europos NVO „Visa skaitmeninė ekonomika“, bendradarbiaudama su programos „Erasmus+“ projekto #HACKAD tarptautiniais partneriais. 

Apie autorių

Sociologas ir komunikacijos specialistas A. Altheo jau daugiau kaip 15 metų dirba projektų vadovu pagal įvairias Europos Komisijos finansavimo priemones, ypatingą dėmesį skirdamas skaitmeninėms ir socialinėms inovacijoms, kurioms jis įsteigė Tarptautinę Europos dotacijų akademiją.

Autorių teisės: SHU2022

Apie naujieną

Autorius
https://digital-skills-jobs.europa.eu/node/4392
Skaitmeninė technologija, specializacija
Kibernetinė sauga
Programinė įranga
Mobiliųjų programų kūrimas
Interneto svetainių kūrimas
Skaitmeniniai įgūdžiai
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Išplėstiniai įgūdžiai
Iniciatyvos rūšis
Tarptautinė