Programuoti savo ateitį. Mokytojų rezervas aukštojo mokslo programoms (Vengrija)

2022-06-20

„Programuok savo ateitį!“ yra išsami programa, kurią sudaro kelios iniciatyvos, padedančios remti Vengrijos darbo rinką IT srityje. Dėstytojų rezervo iniciatyva siekia universitetų studentams teikti naujausias žinias, taip pat susijusias su šalies darbo rinkos poreikiais.

Didelio masto nacionaliniu projektu „Programuok savo ateitį!“ siekiama ateinančiais metais padidinti IT srities studentų, baigusių studijas, skaičių ir taip padėti spręsti dabartinio IT darbuotojų trūkumo problemą, kuri tampa vis svarbesnė nacionalinei ekonomikai. Pagrindinis projekto tikslas – remti mokymo apie IT kompetenciją aukštojo mokslo srityje plėtojimą, kad mokymo sistema teiktų tinkamas parduoti žinias, atitinkančias ekonominės veiklos vykdytojų poreikius. Projektas padeda universitetų studentams sužinoti apie IRT bendrovių naudojamas technologijas.

Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir įgyvendinamas KIFÜ, Vyriausybės informacinių technologijų plėtros agentūros ir Vengrijos IRT asociacijos (IVSZ), kurios, be kitų veiksmų, ėmėsi vadovaujančio vaidmens įgyvendinant vadinamąją dėstytojų rezervo koncepciją ir teikiant paslaugas.

Dėstytojų rezervo iniciatyva siekiama užtikrinti, kad žinios, kurias universitetų studentai įgyja kaip universiteto pamokų dalį, būtų modernios, praktiškos, kylančios iš pramonės sektoriaus, kad baigusieji studijas turėtų rinkos dalyviams reikalingų įgūdžių ir žinių.

Iniciatyvos tikslas – išplėsti esamą arba užmegzti naują aukštojo mokslo įstaigų ir netoli jų veikiančių IRT bendrovių bendradarbiavimą, kad šių įmonių rinkos specialistai būtų įtraukti į praktinį mokymą universitetuose. Pagrindinis tikslas – integruoti įmonių praktines žinias ir patirtį į aukštojo mokslo mokymo programas, kad studentai, be teorinių žinių, įgytų studijų metu, įgytų praktinių, technologinių ir verslo žinių bei kompetencijų. Šiuo projektu remiamas abiejų šalių bendradarbiavimas ir teikiama praktinė parama konkrečiam bendradarbiavimui švietimo srityje.

Prisidedantys išorės ekspertai yra pirmaujančių rinkos įmonių vyresnieji darbuotojai. Pagrindinės kompetencijos sritys yra dinamiškumas, „DevOps“, dirbtinis intelektas, vietos debesų kompiuterija, duomenų mokslas, saugumo bandymai, žemo kodo platformos, įterptųjų sistemų technologijos, 5G. 

Kaip tai veikia praktiškai?

Dėstytojų grupės paslaugai teikti per viešųjų pirkimų procesą atrenkama bendrovė tarpininkė.

Akademinių metų pradžioje universitetai gali nustatyti dėstytojų poreikį (pvz., jie turi DI kursą, tačiau neturi kas dėstytų). Universitetas gali prašyti dėstytojo iš tai įgyvendinančios tarpininkaujančios bendrovės. Universitetas gali turėti konkretų idealų dėstytoją, kurį jis norėtų pakviesti arba gali kreiptis į šią tarpinę įmonę nenurodydamas jokio konkretaus asmens. Jei universitetas neturi pasiūlymų, vyksta paieška tarp ankstesnių dėstytojų (dėstytojų grupės) arba, jei nėra nustatytus paieškos kriterijus atitinkančio asmens, ji savo IT bendrovių duomenų bazėje ieško tinkamo. Atrinktas dėstytojas taps grupės nariu iš karto po pirmojo mokymo. Duomenų bazė (bendroji duomenų bazė) priklauso projektui.

Siekiant užtikrinti griežtų dėstytojų paslaugų teikimo procesų kokybę, vykdoma kontrolė. Galimybė įtraukti išorės dėstytojus iš rinkos pakankamai anksti paskelbiama universitetams, kurie turi pateikti savo poreikius iki universiteto semestro pradžios. Dėstytojai ir universitetas turi kartu pateikti planuojamų kursų aprašymą vertinimo komisijai (sudarytai iš 3 asmenų), kuri tikrina, ar kursai apima reikalavimus atitinkančias sritis (sritis, kuriose šiuo metu darbo rinkoje trūksta žinių). Temos aprašymas gali būti atmestas, jei jis nesuteikia rinkos žinių (pvz., įvadas į informatikos pagrindus), jei tema nėra būtina atsižvelgiant į darbo rinkos poreikius. Du valdybos nariai yra IT specialistai, vienas – darbo rinkos ekspertas. Kiekvienas ekspertas pateikia savo nuomonę, priežastis ir sprendžia bendru sutarimu. Taip pat skatinami mokymai, skirti socialiniams emociniams įgūdžiams ugdyti, nes įmonės dažnai atkreipia dėmesį į socialinių emocinių įgūdžių trūkumą ir poreikį jauniems absolventams.

Priėmus teminį aprašymą, mokytojas rengiasi kursui ir rengia paskaitą. Tai gali būti viena pamoka arba visas kursas.

Dėl BDAR priežasčių dėstytojų sąrašas (bet ne įmonių, kuriose dirba išorės dėstytojai, sąrašas) nėra viešai skelbiamas, skelbiama tik informacija apie įgyvendintų mokymų rūšį ir tikslines mokymo sritis.

Poveikis ir nauda

Didžiausias dėstytojų susivienijimo veiklos privalumas įmonėms yra tas, kad jos gali suteikti universitetams realių rinkos žinių, kurių vėliau praktiškai reikės iš darbuotojų. Be to, tai gali gerokai palengvinti įdarbinimą, nes šie kursai suteikia jiems galimybę susitikti su studentais, atrinkti talentingus studentus, kurie vėliau gali būti įdarbinti jų įmonėje kaip stažuotojai arba visą darbo dieną. Šis fondas svarbus ir universitetams, nes paprastai universitetams sunku gauti praktinių žinių.

Iki šiol šis metodas buvo pritaikytas keturis kartus, pastaruosius ketverius akademinius metus, šiuo metu taikoma penktąjį kartą.

Apie šią patirtį

Tikslinė auditorija
Skaitmeniniai įgūdžiai IRT specialistams
Skaitmeniniai įgūdžiai švietimui
Skaitmeninė technologija, specializacija
Didieji duomenys
Debesų kompiuterija
5G
Skaitmeniniai įgūdžiai
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Išplėstiniai įgūdžiai
Skaitmeninis ekspertas
Geografinė taikymo sritis - šalis
Vengrija
Industrija - švietimo ir mokymo sritis
Informacinės ir komunikacinės technologijos (IKT) (plačiosios programos)
Iniciatyvos rūšis
Nacionalinė
Finansavimo rūšis
Viešas