Projekto „Prisijungusi Lietuva“ tikslas – padėti gyventojams išmokti efektyviai, saugiai, atsakingai naudotis informacinėmis technologijomis bei internetu ir jo teikiamomis galimybėmis. Projektas 2018 - 2021 m. vykdytas visoje Lietuvoje ir skirtas gausiai gyventojų tikslinei grupei – apie 500 tūkst. asmenų, vis dar nesinaudojančių internetu arba turinčių nepakankamus skaitmeninius įgūdžius.
Išskirtinis šio projekto bruožas - didelis dėmesys vietos bendruomenėms. Projektas padėjo vietos bendruomenėms sustiprinti jų narių skaitmeninius gebėjimus, paskatino perkelti dalį bendruomenės veiklų į skaitmeninę erdvę. Bendruomenių skaitmeniniai lyderiai susipažino su šiuolaikinėmis bendradarbiavimo ir organizavimo priemonėmis, aktyviai dalyvavo rengiant ir įgyvendinant savo bendruomenių įtinklinimo projektus, skatino narius ugdyti skaitmeninius įgūdžius, dalyvaujant projekto surengtuose mokymo renginiuose. Šiuose mokymuose pagal 11 programų dalyvavo daugiau nei 100 tūkst. dalyvių.
Mokymų renginiai vyko daugiau nei 1000 atnaujinamų viešųjų interneto prieigos taškų visos šalies bibliotekose. Bendruomenių narius mokė ir konsultavo ne tik šių bibliotekų darbuotojai, bet ir kiti projekto pagalbininkai - e. skautai. Dėl pandemijos apribojimų nutrūkus tiesioginiams mokymams, operatyviai buvo pasirengta mokyti nuotoliniu būdu, išlaikant tą pačią mokymosi kokybę.
Projekte dalyvaujančios bendruomenės ir jų nariai buvo kviečiami į įvairius bendruomenėms skirtus renginius bei tarptautines skaitmeninius įgūdžius skatinančias akcijas, pavyzdžiui, „Interneto savaitę“, „Saugesnio interneto savaitę“, „Senjorų dienas internete“. Jaunimui taip pat buvo organizuojami kūrybiniai IRT konkursai, kūrybinės dirbtuvės („hakatonai“) bei kiti renginiai, kurie skatino moksleivius išsamiau domėtis informacinėmis technologijomis, programavimu, ugdė kūrybiškumą bei saviraišką; juose dalyvavo apie 10 tūkst. jaunuolių.
Poreikis tobulinti skaitmeninius įgūdžius didėja
Projekto „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ atliktas bendruomenių išmanumo tyrimas atskleidė, jog vyksta reikšmingas gebėjimo naudotis kompiuteriu ir internetu augimas bei motyvacijos ir noro tobulinti turimus įgūdžius ar išmokti naujų didėjimas. 2020 m. net 77,5 proc. respondentų jautė poreikį tobulinti skaitmeninius įgūdžius, tuo tarpu 2019 m. juos gerinti norėjo 64,5 proc. apklaustųjų.
„Džiugina tai, jog keičiasi Lietuvos gyventojų suvokimas. Suprantama, jog skaitmeninės technologijos neatsiejama šiuolaikinio gyvenimo būdo dalis, jos ne tik gerina gyvenimo kokybę, nemenkai įtakoja žmogaus emocinę būklę, didina pasitikėjimą savimi, bet ir mažina socialinę atskirtį“, – pastebi R. Šukytė.
Projekto inicijuotas reprezentatyvus tyrimas parodė, jog kiek daugiau nei keturi penktadaliai projekto ‚Prisijungusi Lietuva“ dalyvių nurodė – projekto veiklų dėka išmoko saugiai dalintis informacija internete (84,7 proc.), kritiškiau vertinti jame pateikiamą informaciją (81,6 proc.) bei atpažinti saugias interneto svetaines (80,7 proc.).
Projekto dalyvių kompetencijos ženkliai augo
Prie projekto „Prisijungusi Lietuva“ mokymų prisijungę gyventojai dažniausiai minėjo norintys išmokti dirbti su programomis, kurios reikalingos kūrybiniams tikslams, pagilinti žinias ar išmokti dirbti su taikomosiomis programomis bei tobulinti turimus įgūdžius, patobulinti kompetencijas e. paslaugų srityje. Dalis projekto dalyvių norėjo išmokti naudotis išmaniosiomis technologijomis, nuotoliniam darbui skirtais įrankiais bei socialiniais tinklais.
Palyginus 2019 m. ir 2020 m. atliktų apklausų rezultatus, tarp projekto dalyvių stebimas reikšmingas gebėjimo naudotis internetu kompiuteryje bei išmaniajame telefone augimas, taip pat ir patobulėję gebėjimai naudotis pačiais išmaniaisiais prietaisais. 2020 m. tyrimo dalyviai dažniau nurodė, mokantys skaityti žinias ir naujienas internetiniuose portaluose, žiūrėti vaizdo siužetus, filmus, laidas internete, ieškoti reikalingos informacijos internete, naudotis elektroniniu paštu bei skambinti ar rašyti žinutes naudojant mobiliąsias programėles telefone lyginant su 2019 m. tyrimo dalyviais. Taip pat gyventojai sėkmingai ugdė gebėjimą internetu deklaruoti pajamas ir turtą, registruotis pas gydytoją, apsipirkinėti internetu ar naudotis e. viešosiomis ir administracinėmis paslaugomis.
Projekto rezultatai
Projekto metu sukurta daug įvairios metodinės medžiagos, jos rasite projekto svetainėje prisijungusi.lt:
- geroji patirtis: https://www.prisijungusi.lt/geroji-praktika/,
- daug įvairių pamokėlių skaitmeninėmis temomis: https://www.prisijungusi.lt/savarankiskas-mokymasis/,
- renginių medžiagos archyvas: https://www.prisijungusi.lt/renginiai/,
- vaizdo įrašai: https://www.youtube.com/user/PrisijungusiLT/playlists ir kt.
Projektą įgyvendino Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.
Projektas finansuotas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.